Czy test na ojcostwo można zrobić samodzielnie?

Chcesz wykonać test na ojcostwo, ale z różnych powodów nie możesz zrobić go w przychodni? Zależy Ci na dyskrecji? W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest samodzielny test na ojcostwo. Dzięki temu wykonasz badanie szybko i bezpiecznie bez wychodzenia z domu, a przy okazji rozwiejesz wszelkie wątpliwości!

Tego dowiesz się z artykułu:

✅ Na czym polega samodzielny test na ojcostwo?

Samodzielny test na ojcostwo – jak wygląda procedura?

Jak wygląda wynik testu na ojcostwo samodzielnie wykonanego?

grupa krwi dziecka a ojcostwo, grupa krwi a ojcostwo, jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi
grupa krwi dziecka a ojcostwo, grupa krwi a ojcostwo, jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi

Na czym polega samodzielny test na ojcostwo?

Badanie ojcostwa to badanie genetyczne, w którym porównuje się materiał DNA pochodzący od dziecka i domniemanego ojca.

Procedura badania jest taka sama, niezależnie od tego, czy test DNA na ojcostwo wykonywany jest samodzielnie, czy w placówce. Metoda badania polega na ustaleniu profili genetycznych, które są dziedziczone po rodzicach – w połowie po ojcu i matce. Profil genetyczny jest unikalny dla każdego uczestnika testu, lecz w profilach osób, które są ze sobą spokrewnione, można wyróżnić cechy wspólne. Porównanie profili pozwala ocenić, czy dany mężczyzna jest ojcem danego dziecka.

Standardowym rozwiązaniem jest ustalanie profili genetycznych składających się z 24 markerów DNA – metodę to uznano za złoty standard na rynku. Pozwala ona potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo w badaniu bez obecności matki dziecka.

Samodzielny test na ojcostwo – jak wygląda procedura?

Czy test na ojcostwo można zrobić samodzielnie? Z tym pytaniem mamy bardzo często do czynienia. Zadają je głównie osoby, którym zależy na poufności. Dlatego odpowiadamy: tak, można zrobić test na ojcostwo samodzielnie. Cały proces jest prosty i bezpieczny.

Pierwszy krok – zamówienie zestawu – telefonicznie, przez stronę www lub mailowo. W zestawie zawarte są wszystkie akcesoria, które są niezbędne do pobrania próbek materiału genetycznego.

Drugi krok – pobranie próbek – każdy zestaw zawiera instrukcję wyjaśniającą, jak prawidłowo je pobrać. Jako próbki do badań posłużyć mogą wymazy z policzka lub mikroślady.

Wymaz z policzka – jego pobranie jest szybkie i bezbolesne. Wystarczy 10-15 razy potrzeć wewnętrzną stronę policzka patyczkiem z zestawu i powtórzyć tę czynność drugim patyczkiem dla drugiego policzka

Mikroślady – tzw. próbki dyskretne. Są to dowolne przedmioty, na których znajduje się materiał genetyczny. Mogą to być np. sztućce, guma do żucia, paznokcie, włosy z cebulkami, szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, smoczek, chusteczka z wydzieliną z nosa itp. Badanie DNA, które opiera się na analizie mikrośladów jest tak samo pewne i bezpieczne, jak test z wykorzystaniem wymazów z policzka

Trzeci krok – zabezpieczenie próbek – próbki należy spakować w załączone w zestawie opakowania. Następne czynności to wypełnienie formularza zlecenia i nadanie przesyłki w zależności od preferencji Pacjenta. Następnie należy opłacić badanie w dogodnej dla siebie formie i czekać na wynik.

Jak wygląda wynik testu na ojcostwo samodzielnie wykonanego?

Samodzielny test na ojcostwo gwarantuje tak samo pewny wynik, jak badanie wykonywane w przychodni medycznej – pokrewieństwo między dzieckiem, a badanym mężczyzną jest jednoznacznie potwierdzone lub wykluczone. W przypadku przekazania do badań wymazów czas oczekiwania na wynik to około 5 dni od momentu, kiedy materiały zostaną przekazane do laboratorium. Jeśli badaniu poddano mikroślady, wtedy czas oczekiwania wynosi do 10 dni roboczych.

ℹ Wynik badania dostarczany jest w dowolny sposób wybrany przez Pacjenta: listem poleconym (przesyłka może być dyskretnie doręczona – bez danych laboratorium), bezpłatnym kurierem, on-line lub na miejscu w laboratorium.

ℹ Uzyskany wynik testu na ojcostwo może być wykorzystywany w sądzie np. w sprawach o zaprzeczenie lub ustalenie ojcostwa, rozwodowych. Wykonanie testu na ojcostwo niejednokrotnie skraca czas trwania całego procesu, a także pozwala oszczędzić pieniądze, nerwy oraz stres.

Więcej informacji:


Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Data publikacji: , Aktualizacja: