Sekwencjonowanie nowej generacji, a ustalenie ojcostwa w ciąży

Sekwencjonowanie nowej generacji  to metoda badawcza, która pozwala na analizę całego genomu człowieka. To najdokładniejsze i najszersze badania DNA, stanowiące nieocenioną pomoc w diagnostyce wielu chorób, w tym onkologicznych, jak i ustalaniu biologicznego ojcostwa w ciąży. Na czym polega sekwencjonowanie nowej generacji? Jakie zastosowanie ma sekwencjonowanie nowej generacji w ciąży? Podpowiadamy poniżej.

Tego dowiesz się z artykułu:

Sekwencjonowanie nowej generacji – czym jest?

Sekwencjonowanie nowej generacji w ciąży – pozwala ustalić ojcostwo!

Sekwencjonowanie nowej generacji w ciąży – badanie ojcostwa w ciąży z krwi

Sekwencjonowanie nowej generacji – czym jest?

Sekwencjonowanie nowej generacji jest coraz powszechniej stosowaną metodą, która umożliwia naukowcom wgląd do całego ludzkiego DNA, czyli genomu oraz wszystkich białek kodowanych przez poszczególne geny [1].

Technologia sekwencjonowania nowej generacji  (NGS) to nowoczesne narzędzie, opierające się na znanej z tradycyjnego sekwencjonowania metodzie Sangera [2]. Na podstawie jednej próbki krwi możliwe jest przeanalizowanie tysięcy genów – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Pobrana od Pacjenta próbka krwi analizowana jest w wysoce wyspecjalizowanych urządzeniach, a następnie uzyskane dane poddawane są obróbce bioinformatycznej i porównywane z bazami danych, które zawierają informacje o wszystkich mutacjach genów, jakie mogą wystąpić u człowieka [3].

Sekwencjonowanie nowej generacji jest rozwiązaniem technicznym, które może zostać wykorzystane na wiele różnych sposobów w każdym obszarze genetyki. Dzięki niemu możliwa jest diagnostyka wszelakich chorób i zaburzeń o podłożu genetycznym [2]. Metoda ta znajduje m.in. szerokie zastosowanie w onkologii, które polega na profilaktyce, czyli wykrywaniu predyspozycji do zachorowania i planowaniu leczenia – analizie tkanki nowotworowej oraz ocenie zjawisk całogenomowych [2]. Badania prenatalne, takie jak Test NIFTY również wykorzystuję metodę sekwencjonowania nowej generacji! Test NIFTY jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, sprawdzającym nienarodzone dziecko pod kątem trisomii 21., 13., 18. oraz wielu innych chorób genetycznych [6]!

Ponadto dokładną i niezwykle czułą metodę NGS stosuje się w badaniach ojcostwa w ciąży. Warto wspomnieć, że dzięki zastosowaniu sekwencjonowania nowej generacji w ciąży, to właśnie badania DNA są najskuteczniejszym sposobem w ustalaniu biologicznego ojcostwa!

Sekwencjonowanie nowej generacji w ciąży – pozwala ustalić ojcostwo!

Nowoczesna technologia wykorzystywana w sekwencjonowaniu nowej generacji w ciąży pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa na wczesnym jej etapie – już od 8 tygodnia. Badanie realizowane na podstawie metody NGS w ciąży daje tak samo jednoznaczny i wiarygodny wynik, jak badanie przeprowadzane po narodzinach dziecka. Jednak zyskanie pewności przed przyjściem pociechy na świat, pozwala lepiej przygotować się do narodzin malucha, zyskać spokój i uwolnić od stresu [4].

Sekwencjonowanie nowej generacji w ciąży – badanie ojcostwa w ciąży z krwi

Test DNA na ojcostwo możliwy jest do wykonania już od 8 tygodnia ciąży. Przeprowadza się go w bardzo prosty i szybki sposób. Do badania wystarczy pobrać próbkę krwi matki (jak przy morfologii). W laboratorium na podstawie pobranej krwi wyizolowywane jest wolne DNA płodowe krążące w krwioobiegu matki. Jako próbki od domniemanego ojca posłużyć mogą – wymaz z policzka, włosy z cebulkami lub paznokcie (minimum 5 sztuk), ślady nasienia lub próbka krwi [4][5].

Dzięki temu, że DNA dziecka krąży w krwiobiegu kobiety podczas ciąży, można wykonać wiarygodne badanie na ojcostwo – metoda NGS pozwala na analizę ponad 2500 miejsc na DNA [5]. Wynik badania dostępny jest już w ciągu 10 dni roboczych [4].

Test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży to najwcześniej dostępne badanie ojcostwa na świecie. Warto więc wykorzystać możliwości, jakie daje sekwencjonowanie nowej generacji w ciąży i pozbyć się wszelkich wątpliwości przed narodzinami dziecka. Pozwoli to uzyskać nieoceniony spokój i lepiej przygotować do roli rodzica!

Źródła:

  1. https://centrumdna.pl/sekwencjonowanie-nowej-generacji-skuteczne-narzedzie-w-rekach-genetykow/
  2. https://www.zwrotnikraka.pl/sekwencjonowanie-nowej-generacji-ngs/
  3. https://www.testdna.pl/badanie-ngs-cena/
  4. https://www.testdna.pl/test-ojcostwa-w-ciazy/
  5. https://genlab.pl/test-na-ojcostwo-w-ciazy-z-krwi/
  6. https://badanienifty.pl/#czym-test-test-nifty-pro-na-czym-polega-badanie

Więcej informacji:

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Oceń
Data publikacji: , Aktualizacja: