Czy leki mogą zmienić wynik testu na ojcostwo?

Korzystasz z leków ze względu na chorobę przewlekłą lub chwilowe przeziębienie? Być może leczone jest Twoje dziecko? Pewnie zastanawiasz się, czy leki mogą zmienić wynik testu na ojcostwo i czy mają na niego jakikolwiek wpływ. Sprawdź i dowiedz się, czy tabletki, syropy i inne lekarstwa mogą zmienić rezultat badania DNA!

Test na ojcostwo a leki – tego dowiesz się z artykułu:

Czy leki mogą zmienić wynik testu na ojcostwo?

Leki – czyli przykładowo czopki, żele, zawiesiny, tabletki, syropy, proszki i wiele więcej – nie wpływają na rezultat badania na ojcostwo. I to bez względu na to, czy są stosowane z powodu poważnego problemu zdrowotnego czy np. infekcji.

Wszystko dlatego, że analizowane w teście na ojcostwo fragmenty DNA nie zmieniają się. Takie czynniki jak właśnie leki nie mają na nie wpływu. Wynik testu ojcostwa będzie wiarygodny i jednoznaczny nawet w sytuacji, gdy któryś z uczestników stosuje leki.

Czy przed zrobieniem testu na ojcostwo można zażywać leki?

Robisz badania DNA na ojcostwo na podstawie wymazu z policzka? Ok. 1 godzinę przed pobraniem nie jedz, nie pij i nie zanieczyszczaj jamy ustnej w inny sposób – również np. stosując syrop czy ssąc tabletkę na gardło.

Dlaczego? Może okazać się, że próbka nie będzie nadawała się do testu i trzeba będzie pobrać kolejną. Nie ma mowy o zmianie wyniku, ale czas realizacji badania może ulec wydłużeniu.

Jakie czynniki wpływają na wynik badania na ojcostwo?

Stosowane leki, choroba, używki, wiek, ciąża i inne tego rodzaju czynniki zewnętrzne nie wpływają na rezultat badania na ojcostwo. Badania DNA za każdym razem dają taki sam wynik. To, czy będzie on pewny i jednoznaczny, jest zależne od wybranego laboratorium.

Zwróć uwagę na analizę 24 markerów DNA, uzyskane certyfikaty, doświadczenie laboratorium w badaniach genetycznych, jakość wykorzystywanych odczynników czy procedury bezpieczeństwa i dyskrecji. Ważne również, czy istnieje możliwość umieszczenia danych osobowych na wyniku, co może być ważne dla sądu czy prokuratury.

Poczytaj więcej: Dane osobowe na wyniku testu na ojcostwo?


Poczytaj więcej:

Data publikacji: , Aktualizacja: