Gdzie zrobić test na ojcostwo najtaniej?

Wiele osób zastanawia się, gdzie zrobić test na ojcostwo najtaniej. Jednak czy cena testu powinna być jedynym kryterium przy wyborze laboratorium? Na rynku można znaleźć wiele ofert badań na ojcostwo. Część z nich zwraca uwagę Pacjentów swoją naprawdę niską ceną, która często jest jedyną zaletą takiego badania genetycznego. Poniżej podpowiadamy, skąd wynikają różne koszty badań i jak wpływają na jego jakość.

Tego dowiesz się z artykułu:

Test na ojcostwo najtaniej – cena badania a rodzaj badania

Gdzie zrobić test na ojcostwo najtaniej – jakie są ceny badań?

Gdzie zrobić test na ojcostwo najtaniej – połączenie atrakcyjnej ceny i wysokiej jakości badania

Test na ojcostwo najtaniej – cena badania a rodzaj badania

Szukając informacji, gdzie zrobić test na ojcostwo najtaniej, warto przyjrzeć się jakiego typu badania ma w ofercie laboratorium i jak są przeprowadzane.

Na czym polega test na ojcostwo? Badanie na ojcostwo polega na porównaniu materiału DNA pochodzącego od dziecka i domniemanego ojca za pomocą ustalenia profili genetycznych [1].

Można je przeprowadzić zarówno na etapie ciąży, jak i po narodzinach dziecka. Nie ma to wpływu na wynik badania, gdyż DNA jest niezmienne. Niezależnie od tego, w jakim wieku są uczestnicy testu, odpowiedź będzie zawsze taka sama.

Test na ojcostwo w ciąży można wykonać dwoma metodami. Pierwsza dostępna już od 8 tygodnia ciąży i polega na pobraniu od matki próbki krwi (w której krąży wolne DNA płodowe dziecka), a od ojca wymazu z policzka lub opcjonalnie próbki z mikrośladami typu: włosy z cebulkami, paznokci, śladów nasienia, czy też próbki krwi [2].

Druga metoda umożliwia wykonanie badania po 15 tygodniu ciąży i wiąże się z pobraniem płynu owodniowego, a od rodziców dowolnych próbek, np. wymazu z policzka, włosów z cebulkami, szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, niedopałka papierosa itp. [2].

Z kolei do testu na ojcostwo po narodzinach dziecka nie jest wymagana obecność matki. Do wydania pewnego wyniku wystarczą próbki dziecka i domniemanego ojca. Możliwe jest to dzięki analizie co najmniej 24 markerów DNA. Za próbki do badania może posłużyć nie tylko wymaz z policzka, ale również np. kubek, smoczek, guma do żucia, chusteczka z katarem, nadgryzione ciastko, lizak [1].

Renomowane i godne polecenia laboratoria są w stanie przeprowadzić wszystkie rodzaje tych badań, analizując dowolne próbki z materiałem DNA przekazane od Pacjentów.

Ile trwa wykonanie testu? Realizacja testu na ojcostwo to bardzo szybki i prosty proces. W zależności od rodzaju badania na wynik czeka się od 5 do 15 dni roboczych od momentu dotarcia próbek do laboratorium [3].

Poza szukaniem informacji, gdzie zrobić test na ojcostwo najtaniej, warto upewnić się, czy w danym laboratorium dostępny jest ten typ badania, które preferuje Pacjent.

Gdzie zrobić test na ojcostwo najtaniej – jakie są ceny badań?

Ceny testów na ojcostwo mogą wahać się od około 600 zł do około 7000 zł [3].

Oprócz rodzaju badania (test wykonywany w ciąży lub po narodzinach dziecka), na jego cenę ma wpływ wiele innych czynników. Inaczej kształtują się koszty badań zleconych prywatnie, a inaczej badań przeprowadzanych na potrzeby sądu, które wymagają zachowania pełnej formalnej procedury, mimo że wynik badań jest tak samo jednoznaczny i wiarygodny.

Szukając oferty, gdzie zrobić test na ojcostwo najtaniej, należy dowiedzieć się, czy [4]:

 • badanie przeprowadzane jest na co najmniej 24 markerach;
 • test wykonywany jest na wysokiej jakości odczynnikach;
 • placówka oferuje możliwość zarówno badań stacjonarnych w laboratorium, jak i wysyłkowych;
 • badanie przeprowadzane jest na podstawie dowolnej próbki z DNA;
 • istnieje gwarancja na próbki;
 • stosowana jest podwójna kontrola wyniku wykluczającego ojcostwo;
 • wynik potwierdzający ojcostwo uzyskuje prawdopodobieństwo na poziomie min. 99,9999%;
 • nie ma żadnych ukrytych kosztów badania;
 • laboratorium zapewnia dyskrecję badania;
 • pracownicy mają stosowne kwalifikacje i pracują na najwyższej jakości sprzęcie;
 • placówka współpracuje z takimi instytucjami jak sądy, prokuratura, renomowane polskie i zagraniczne ośrodki.

Gdzie zrobić test na ojcostwo najtaniej – połączenie atrakcyjnej ceny i wysokiej jakości badania

Poszukując oferty laboratorium, nie warto zwracać uwagi tylko na to, gdzie zrobić test na ojcostwo najtaniej. Zbyt niska cena jest stanowczo podejrzana – może świadczyć o wielu ukrytych kosztach i małej wiarygodności wyniku. Test na ojcostwo najtaniej – trzeba być świadomym, że laboratoria reklamujące się jako „najtańsze”, nie zawsze takimi są dlatego zanim wybierzesz właściwą ofertę poświęć chwilę czasu na analizę ofert kilku poszczególnych laboratoriów i na tej podstawie podejmij decyzję.

Polecanym przez Pacjentów laboratorium jest Geneticus (sprawdź opinie), który świadczy usługi na najwyższym poziomie, oferując jednocześnie atrakcyjną cenę badań – więcej informacji w cenniku. W placówce można przeprowadzić wszelakie rodzaje testów, dopasowane do potrzeb Pacjenta.

Badanie na ojcostwo wykonuje się raz w życiu. Dzięki niemu pozbędziesz się wszelkich wątpliwości i odzyskasz spokój. W laboratorium Geneticus uzyskasz pewny i jednoznaczny wynik za rozsądną cenę!

Źródła:

 1. https://testynaojcostwo.pl/jak-wyglada-test-na-ojcostwo/
 2. https://www.geneticus.pl/badania-dna/badanie-ojcostwa-w-ciazy-z-krwi-czy-z-plynu-owodniowego/
 3. https://www.geneticus.pl/test-na-ojcostwo-cena
 4. https://testynaojcostwo.pl/koszt-ustalenia-ojcostwa/

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Data publikacji: , Aktualizacja: