Test na ojcostwo o czym warto wiedzieć

Jednoznaczne ustalenie albo wykluczenie ojcostwa bywa bardzo stresujące. Dlatego warto wiedzieć na czym polega badanie i jakie wiążą się z tym koszta.

Ile kosztuje test na ojcostwo w aptece, Ile kosztuje zrobienie testu na ojcostwo, Czy można zrobić test na ojcostwo w ciąży, Na czym polega test na ojcostwo

Ile kosztuje test na ojcostwo w aptece?
Ile kosztuje zrobienie testu na ojcostwo?
Czy można zrobić test na ojcostwo w ciąży?
Na czym polega test na ojcostwo?

Ile kosztuje test na ojcostwo w aptece?

Nakłady związane z zakupem testu na ojcostwo w aptece to 40-45 złotych. Jednak po pobraniu materiału genetycznego i przesłaniu go do laboratorium wzrastają one w zależności od przeznaczenia wyników do 800 lub 1500 złotych.

Ile kosztuje zrobienie testu na ojcostwo?

Ceny testów na ojcostwo bywają bardzo zróżnicowane. W zależności od charakteru, przeznaczenia wyników czy ilości osób poddawanych badaniom przedstawiają się następująco:

Czy można zrobić test na ojcostwo w ciąży?

Jak najbardziej badanie DNA na ojcostwo można wykonać przed narodzinami dziecka. Laboratoria oferują przeprowadzenie tego badania na ojcostwo już w 8 tygodniu ciąży. Warto podkreślić, że test na ojcostwo jest całkowicie bezpieczny i bezinwazyjny zarówno dla nienarodzonego dziecka jak i przyszłej mamy. Otrzymane wyniki są wiarygodne w takim samym stopniu jak te, które przeprowadza się po porodzie.

Na czym polega test na ojcostwo?

Test DNA na ojcostwo przeprowadzany w laboratorium opiera się na analizie molekularnej. Polega on na izolowaniu materiału genetycznego i jego powieleniu. Kolejnym krokiem jest ustalenie kolejności zasad w łańcuchu DNA czyli sekwencjonowanie. Wykryte w ten sposób 24 markery genetyczne odszukuje się w materiale pobranym od dziecka jak i domniemanego ojca. Co do zasady dziecko dziedziczy po 50% genów od każdego z rodziców. Porównując otrzymane dane można jednoznacznie określić czy dziecko zostało spłodzone przez badanego mężczyznę. 100% wykluczenie ojcostwa następuje, w sytuacji gdy chociaż cztery markery nie są wspólne. Jeżeli natomiast zostanie potwierdzona zgodność 24 markerów genetycznych daje to pewność ojcostwa w 99,9999%.

Data publikacji: , Aktualizacja: