Testy DNA w ciąży – jakie badania można zrobić?

Testy DNA w ciąży pozwalają na sprawdzenie wielu istotnych kwestii. Wykonując badania genetyczne na etapie ciąży możesz np. sprawdzić ojcostwo lub przebadać płód pod kątem występowania wad genetycznych. Testy DNA w ciąży są coraz chętniej wybierane przez przyszłe matki. Sprawdź dlaczego! 

Tego dowiesz się z artykułu:

Testy DNA w ciąży – badania w kierunku ustalenia ojcostwa

Badania genetyczne płodu w ciąży – test NIFTY Pro

Dlaczego warto zlecać testy DNA w ciąży?

Testy DNA w ciąży – badania w kierunku ustalenia ojcostwa

Badania w kierunku ustalenia ojcostwa z roku na rok zyskują na popularności. Wynika to z faktu, że całe badanie jest bardzo proste. Pobranie próbek jest bezbolesne, a wynik badania wydawany jest zazwyczaj w przeciągu kilku dni. Testy DNA w ciąży można również wykonać, aby sprawdzić kwestię ojcostwa.

W tym celu dostępne są dwie metody badań – test ojcostwa w ciąży wykonywany w oparciu o pobranie krwi z żyły odłokciowej matki oraz test na ojcostwo na podstawie płynu owodniowego.

Jak i kiedy wykonać testy DNA w ciąży z krwi matki w kierunku ustalenia ojcostwa? Badanie to dostępne jest już od 8 tygodnia ciąży. Jako próbki do badań pobierana jest krew od matki, natomiast domniemany ojciec może dostarczyć wymaz z policzka lub inne próbki takie jak – włosy z cebulkami, paznokcie, próbka krwi (8-10ml) lub ślady nasienia.

Całe badanie polega na wyizolowaniu wolnego DNA płodowego z osocza krwi matki [1]. Następnie porównywane są profile genetyczne domniemanego ojca i nienarodzonego dziecka.

Innym sposobem, dzięki którym możliwe są testy DNA w ciąży w kierunku ustalenia ojcostwa jest badanie na ojcostwo na podstawie płynu owodniowego. Materiał do testu – płyn owodniowy, pobierany jest w ramach rutynowych badań prenatalnych przez doświadczonego ginekologa. Pobranie płynu owodniowego możliwe jest od 15 tygodnia ciąży [2]. Od tego okresu wykonywane jest właśnie to badanie. Matka i ojciec mogą dostarczyć dowolne próbki od wymazów z policzka po próbki dyskretne (czyli przedmioty, na których możliwe jest zabezpieczenie materiału genetycznego ich właściciela). Mogą to być m.in. szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, smoczek, gryzak, guma do żucia, sztućce po jedzeniu, niedopałek papierosa, włosy z cebulkami, chusteczka z wydzieliną z nosa itp.

Badania genetyczne płodu w ciąży – test NIFTY Pro

Badania genetyczne jakie można wykonać w ciąży nie dotyczą tylko kwestii ustalenia ojcostwa. Chętne wybierane przez przyszłe matki są testy DNA w ciąży, sprawdzające rozwijający się płód pod kątem występowania wad genetycznych. Najszerszym takim badaniem jest test NIFTY Pro.

Test NIFTY pro to nieinwazyjne badanie prenatalne, którego celem jest oszacowanie ryzyka występowania u nienarodzonego dziecka trisomii 13., (zespół Patau) 18. (zespół Edwardsa) i 21. (zespół Downa) [3].

Test NIFTY Pro to najszerszy test NIFTY. Zakres badania poza badaniem w kierunku trisomii obejmuje także 84 zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji [3]. Wykonanie takiego badania genetycznego sprawdzającego stan zdrowia dziecka z pewnością pozwoli przyszłej mamie na zaoszczędzenie wielu nerwów i stresu.

Dlaczego warto zlecać testy DNA w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Warto pamiętać, iż stan emocjonalny kobiety w tym czasie jest niezwykle istotny. Ciężarne niejednokrotnie zastanawiają się, czy ich przyszłe potomstwo przyjdzie na świat bezpiecznie i czy będzie zdrowe. Niektóre kobiety, będąc w ciąży zastanawiają się, kto jest ojcem ich dzieci albo to ich partnerzy żądają potwierdzenia, że to oni są biologicznymi ojcami.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzą testy DNA w ciąży! Wykonując odpowiednie badanie w zależności od indywidualnej sytuacji Pacjentki jedno jest pewne – uzyska ona pewną i jednoznaczną informację.

Ponadto, jeśli chodzi o korzyści wynikające z testów DNA w ciąży wyróżnić można:

▶ Unormowanie sytuacji prawnej – uzyskanie wyników badań w kierunku ustalenia ojcostwa pozwala na podjęcie właściwych kroków prawnych – np. decyzji o uznaniu dziecka;

▶ Uwolnienie się od stresu i niepewności – testy DNA w ciąży, a dokładniej ich wyniki pozwalają na pozbycie się stresu, strachu oraz innych negatywnych emocji. To co wcześniej stanowiło pole do domysłów przed wykonaniem badania, po uzyskaniu wyniku odchodzi w niepamięć;

▶ Możliwość lepszego przygotowania się do roli rodzica – informacja o stanie zdrowia nienarodzonego dziecka albo wiadomość potwierdzająca biologiczne ojcostwo stwarzają odpowiednie warunki na powitanie przyszłego członka rodziny – zacieśniają się więzi rodzinne, wzrasta poczucie bezpieczeństwa;

▶ Pozytywny wpływ na rozwój dziecka – spokój matki gwarantuje niezagrożony rozwój dziecka w łonie matki [4]!

Źródła:

  1. https://ojcostwoprenatalne.pl/ojcostwo-w-czasie-ciazy/
  2. https://testynaojcostwo.pl/test-na-ojcostwo-a-ciaza-blizniacza/
  3. https://badanienifty.pl/czeste-pytania/test-nipt-cena/
  4. https://badaniaprenatalne.pl/ojcostwo/ustalenie-ojcostwa-w-ciazy/

Więcej informacji:

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Oceń
Data publikacji: , Aktualizacja: