Uznanie dziecka przed porodem

Decyzja jaką jest uznanie dziecka przed porodem to bardzo ważne postanowienie. Wiąże się z nią wystąpienie istotnych skutków prawnych. Dlatego warto mieć pewność przed podjęciem takiej decyzji. Czym jest uznanie ojcostwa przed porodem? Co zrobić by uzyskać pewność? Więcej informacji w artykule!

Tego dowiesz się z artykułu:

Czym jest uznanie ojcostwa przed porodem?

Uznanie ojcostwa przed porodem to nic innego jak złożenie oświadczenia przez mężczyznę przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, w którym oświadcza on, iż jest ojcem danego dziecka. Wśród skutków uznania ojcostwa należy wymienić – władzę rodzicielską nad dzieckiem, dziedziczenie, przejęcie nazwiska ojca, czy kwestia alimentów. Uznanie ojcostwa przed porodem najczęściej zdarza się w związkach nieformalnych, gdyż tutaj zasada domniemanego ojcostwa nie ma zastosowania.

Uznanie dziecka przed porodem – co trzeba zrobić?

Uznanie dziecka przed porodem nie jest skomplikowaną procedurą. Wystarczy aby mężczyzna, który jest przekonany co do ojcostwa złoży oświadczenie w Urzędzie Stanu Cywilnego, w którym oznajmia, iż jest ojcem dziecka. Aby oświadczenie było ważne, konieczne jest potwierdzenie tej deklaracji przez matkę dziecka najpóźniej do 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku o uznanie dziecka przed porodem przez mężczyznę. Do oświadczenia należy załączyć takie dokumenty jak karta ciąży, zaświadczenie lekarskie, a także dokumenty tożsamości rodziców. Przydatnym może okazać się jeszcze jeden dokument..

Uznanie dziecka przed porodem – jaki jest najlepszy dowód?

Warto pamiętać, aby decyzja o uznaniu dziecka była przemyślana – ojciec dziecka musi być pewny ojcostwa. Jeżeli pojawiają się wątpliwości, to najlepszym sposobem, aby je rozwiać są testy na ojcostwo w ciąży. Podjęcie decyzji o uznaniu dziecka przed porodem w oparciu o wynik testu na ojcostwo będzie niepodważalne. Wynik testu na ojcostwo jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy ojcostwo.

Istnieją dwa warianty badań ojcostwa w ciąży. Test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży i 15 tygodnia ciąży. Badanie od 8 tc to najwcześniej dostępne badanie ojcostwa na świecie. Jako próbki do badań pobiera się krew od matki, a od domniemanego ojca wymaz z policzka. Wynik testu można uzyskać w ciągu 10-15 dni roboczych.

Natomiast test na ojcostwo od 15 tc przebiega w odrobinę innej procedurze. Do badania potrzebny jest płyn owodniowy od dziecka, który pobierany jest dzięki amniopunkcji. Z kolei od rodziców można pobrać dowolny materiał – wymazy z policzka lub próbki dyskretne np. szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, włosy z cebulkami itp. Wynik badania dostępny jest od 5 do 10 dni roboczych – istnieje możliwość przyspieszenia badania do 48h. Dodatkowo w ramach tego badania, bezpłatnie możesz przebadać dziecko pod kątem najpopularniejszych wad genetycznych – jest to możliwe właśnie dzięki pobraniu płynu owodniowego.

Test na ojcostwo w ciąży, a uznanie dziecka przed porodem

Bez znaczenia który test na ojcostwo w ciąży jest wykonywany – każdy z nich dostarcza pewny i jednoznaczny wynik badania. Tym sposobem uzyskujemy niepodważalny dowód na to, że dany mężczyzna jest lub nie jest ojcem danego dziecka. Wszelkie wątpliwości od razu są rozwiane, a wynik badania również można załączyć jako dokument we wniosku o uznanie ojcostwa przed porodem.

Test na ojcostwo w ciąży – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży? Czy można zrobić test na ojcostwo bez zgody matki? Kiedy można zrobić test na ojcostwo? Między innymi na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w tym artykule. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu

💵 Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?

Testy na ojcostwo w ciąży kosztują od 2 tys. do około 7 tys. złotych. Więcej informacji znajdziesz w cenniku.

🧬 Czy w ciąży można ustalić ojcostwo?

W Geneticus ustalisz ojcostwo już na etapie ciąży. Dostępne są dwa badania – od 8 i 15 tygodnia ciąży. Różnią się one m.in. rodzajem próbek, które wykorzystywane są w analizach, ceną, czasem oczekiwania itp. Więcej o badaniu ojcostwa w ciąży —> klik 

⏱ Kiedy można zrobić test na ojcostwo w ciąży?

Test na ojcostwo w ciąży zrobisz już od 8 tygodnia ciąży.

📞 Jak zamówić test na ojcostwo w ciąży?

💻 On-line przez sklep internetowywybierz badanie

Telefonicznie 575 347 0867 dni w tygodniu!

📨 Mailowo: kontakt@geneticus.pl

👥 Na dyskretnym czacienapisz

🧏‍♀️ Czy test na ojcostwo w ciąży jest bezpieczny?

Test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży jest pewny i bezpieczny. Od matki pobierana jest krew jak w przypadku standardowej morfologii, natomiast od ojca – wymaz z policzka. Obie próbki można pobrać w sposób prosty i bezbolesny

Test na ojcostwo od 15 tygodnia ciąży wykonywany jest na podstawie płynu owodniowego. Pobranie płynu odbywa się za pomocą cienkiej jak włos igły, a ilość pobieranego płynu owodniowego to zaledwie 1-2 ml. Dlatego mogą Państwo czuć się spokojnie – badanie realizowane jest przez specjalistę i daje niemal 100% bezpieczeństwo. Natomiast od rodziców do badań przyjmowane są dowolne próbki – wymazy z policzka lub próbki dyskretne.

✅ Czy test na ojcostwo w ciąży jest wiarygodny?

Test na ojcostwo w ciąży to najbardziej wiarygodny sposób na ustalenie ojcostwa przed narodzinami. Żadna inna metoda nie jest w stanie dostarczyć tak pewnej i jednoznacznej informacji jak wynik testu na ojcostwo. W Geneticus wydajemy wynik potwierdzający ojcostwo z najwyższym możliwym prawdopodobieństwem!

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Oceń
Data publikacji: , Aktualizacja: