Na czym polega test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży?

Test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży jest najwcześniej dostępnym badaniem ojcostwa na świecie. Jest on realizowany z wykorzystaniem opatentowanej metody – bardzo nowoczesnej, która umożliwia uzyskanie pewnego wyniku już na tak wczesnym etapie. Na czym polegają badania DNA na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży? Jakie próbki są do niego wykorzystywane? Ile kosztuje? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Na czym polega test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży?

Ten rodzaj testu na ojcostwo w ciąży bazuje na odkryciu, że w krwiobiegu matki krąży wolne DNA płodu. W 8. tygodniu ciąży jest go na tyle dużo, że możliwe jest zrobienie pewnego badania genetycznego.

DNA wystarczy zatem wyizolować z próbki krwi, a następnie porównać z materiałem pochodzącym od domniemanego ojca. To innowacyjna metoda – jedyna pozwalająca potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo tak wcześnie.

Jakie próbki pobiera się do testu na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży?

Do badania na ojcostwo w ciąży pobiera się próbkę krwi ciężarnej – jak do morfologii. To szybkie i wygodne, a także praktycznie bezbolesne. Wykorzystuje się ponadto wymaz z policzka pobrany od domniemanego taty lub mikroślady (włosy z cebulkami, paznokcie, ślady nasienia lub próbkę krwi).

Ciekawy artykuł: Czy testy DNA mogą się mylić?

Ile kosztuje test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży?

Test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży nie jest badaniem bardzo tanim. Wymaga bowiem naprawdę zaawansowanej metody analizy. Dla przykładu: w teście tym bada się aż do 16 500 loci (markerów SNP), a w badaniu po narodzinach zwykle 16-24. Cena testu na ojcostwo w ciąży od 8 tygodnia wynosi 5570 złotych.

Czy wynik testu na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży jest pewny?

Tak! To badanie, którego wynik jest pewny i pozwala potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Nie ma konieczności powtarzania testu po narodzinach dziecka. Tak naprawdę wielu rodziców decyduje się sprawdzić ojcostwo jeszcze na tym etapie, by w spokoju oczekiwać narodzin potomka i zaplanować dalsze sprawy i decyzje.

Poczytaj więcej: Badanie ojcostwa w ciąży? To możliwe już od 8 tygodnia! ➡ Sprawdź!

Data publikacji: , Aktualizacja: