POMOC: najczęstsze pytania i odpowiedzi

Masz już zestaw do testu na ojcostwo i chcesz wiedzieć, jak zamówić kuriera czy odebrać wynik? A może zastanawiasz się, czy badania DNA na ojcostwo możesz zrobić podczas choroby? Odpowiedzi na nurtujące się pytania znajdziesz właśnie tutaj.

⏩ Jak zamówić kuriera, gdy mam już pobrane próbki?

Wystarczy zamówić go bezpłatnie przez stronę internetową, korzystając z prostego i intuicyjnego panelu: https://www.geneticus.pl/kurier

Kurier przyjedzie po przesyłkę pod wskazany adres wybranego przez Ciebie dnia (poniedziałek-piątek) w godzinach 8:00-16:00. Przesyłkę możesz również nadać na poczcie w opłaconej kopercie (znajdującej się w zestawie) lub przynieść do punktu UPS.

⏩ Skąd mam wiedzieć, czy próbki dotarły do laboratorium?

Jeśli podasz adres e-mail oraz numer telefonu na formularzu zlecenia badania – gdy próbki dotrą do laboratorium, otrzymasz od nas wiadomość SMS/e-mail. Jeżeli próbki zostały wysłane kurierem, zwykle powinny trafić do laboratorium w ciągu 1-2 dni roboczych.

⏩ Jak zaloguję się do Panelu Pacjenta?

Jeśli podasz adres e-mail oraz numer telefonu na formularzu zlecenia badania – otrzymasz dostęp do Panelu Pacjenta, w którym znajdują się m.in. wyniki badań.

Dostęp będzie możliwy, gdy próbki zostaną przyjęte przez laboratorium. Zostaniesz o tym poinformowany/-a w wiadomości e-mail/SMS.

W celu zalogowania się do Panelu Pacjenta, wejdź na stronę https://klient.geneticus.pl/welcome

Loginem jest podany przez Ciebie na formularzu e-mail, a hasło będzie każdorazowo wysyłane na podany na formularzu numer telefonu.

⏩ W jaki sposób dostanę wynik?

Wynik badania na ojcostwo dostaniesz tak, jak zaznaczyłeś/aś na formularzu zlecenia badania. Do wyboru masz pobranie wyniku z Panelu Pacjenta w formacie PDF oraz wysyłkę listem poleconym pod wskazany przez Ciebie adres.

⏩ Czy dostanę fakturę VAT?

Tak – razem z rezultatem w Panelu Pacjenta dostępna będzie faktura VAT na dane zleceniodawcy badania. Jeżeli potrzebujesz faktury VAT na firmę, daj nam znać w momencie złożenia zamówienia.

⏩ Czy muszę być na czczo przed pobraniem wymazu?

Przed pobraniem wymazu z policzka do testu DNA na ojcostwo nie musisz być na czczo. Pamiętaj, aby na ok. 1 h przed pobraniem nie jeść, nie pić, nie palić papierosów, nie żuć gumy ani w żaden inny sposób nie zanieczyszczać jamy ustnej.

⏩ Jak zamówić zestaw do badania?

Zestaw zamówisz w wybrany przez siebie sposób:

⏩ Czy matka musi wziąć udział w badaniu?

Do wydania pewnego wyniku badania DNA na ojcostwo wystarczy udział tylko ojca i dziecka. Aby wydać wynik z danymi, wystarczy pisemna zgoda jednego prawnego opiekuna.

⏩ Czy wynik testu jest pewny?

Tak. Wynik badania DNA albo potwierdzi albo wykluczy biologiczne ojcostwo. Każdą analizę przeprowadzamy na 24 markerach DNA, a wyniki wydawane są zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Jesteśmy laboratorium doświadczonym i certyfikowanym.

⏩ Jaką próbkę można dostarczyć do badania?

Badamy wszystkie próbki, od wymazów z policzka do próbek dyskretnych (włosy, szczoteczka, chusteczka, papierosy, znaczek pocztowy i wiele innych). Każda próbka jest tak samo pewna.

⏩ Ile oczekuje się na wynik testu?

Jeśli od wszystkich osób pobrane są wymazy z policzka – na wynik czeka się do 5 dni roboczych. Jeśli od minimum jednej osoby pobrane są próbki dyskretne – na wynik czeka się do 10 dni roboczych. Za dodatkową opłatą wynik można przyspieszyć. Czas ten liczony jest od momentu dotarcia próbek do laboratorium.

⏩ W jakim wieku można zrobić test ojcostwa?

W każdym. Próbkę można pobrać już w drugiej dobie po urodzeniu. Testy na ojcostwo dostępne są również jeszcze na etapie ciąży. Poczytaj więcej: Badanie ojcostwa w ciąży? To możliwe już od 8 tygodnia! ➡ Sprawdź!

⏩ Czy choroba, alkohol lub zażywanie leków może wpłynąć na wynik badania?

Nie, przyjmowanie leków lub spożywanie alkoholu w żaden sposób nie wpływa na wynik badania. Analizowane w teście na ojcostwo fragmenty DNA są niezmienne i nie mają na nie wpływu czynniki zewnętrzne. Poczytaj więcej: Czy da się sfałszować test na ojcostwo?

⏩ Czy transport kurierski/pocztowy wpłynie na jakość próbek?

Nie. Wymazówki są bardzo dobrym nośnikiem DNA i transport nie wpływa na ich jakość.

Więcej informacji:

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img
Data publikacji: , Aktualizacja: