Test na ojcostwo – czy jest możliwość zrobienia go za darmo?
Test na ojcostwo to badanie genetyczne, które wyklucza lub potwierdza pokrewieństwo z daną osobą. Można je wykonać w określonych laboratoriach na terenie całego kraju. Czy jest możliwość wykonania ich na NFZ?
Czy test na ojcostwo można wykonać w ramach NFZ?
Ile się czeka na wynik testu na ojcostwo?
Od czego uzależniona jest cena testu na ojcostwo?
Jak przebiega test na ojcostwo?
Czy test na ojcostwo można wykonać w ramach NFZ?
Tylko w wyjątkowych przypadkach można zrobić taki test na Narodowy Fundusz Zdrowia. Możliwe jest to tylko kiedy badania na ojcostwo zostaną zlecone przez sąd. Jednak niezależnie od tego, czy wykonuje się je prywatnie czy z sądowym skierowaniem jest to badanie pełnopłatne. Przy skierowaniu przez sąd zazwyczaj za test na ojcostwo płaci jedna ze stron biorących udział w postępowaniu.
Ile się czeka na wynik testu na ojcostwo?
Wyniki testu na ojcostwo zazwyczaj są dostępne po 6-7 dniach roboczych. Czasami jest możliwość otrzymania ich wcześniej, jednak zazwyczaj wiąże się to z dodatkową opłatą.
Od czego uzależniona jest cena testu na ojcostwo?
Ceny testu na ojcostwo są zmienne w zależności od cennika laboratorium, w którym wykonywane jest badanie DNA. Zrobienie testu jest w stanie wykluczyć ojcostwo na 100%, albo potwierdzić je na 99,99% (jest to nazywane graniczącą pewnością). Cena badania na ojcostwo może być zależna od tego, czy test robimy sami, czy mamy skierowanie z sądu. Zazwyczaj waha się w granicach od 500 do nawet 2000 zł. W niektórych laboratoriach jest możliwość rozłożenia płatności na raty.
Jak przebiega test na ojcostwo?
Do przeprowadzenia badania genetycznego na ojcostwo potrzebujemy próbki od dwóch osób. Powinny zawierać materiał biologiczny dziecka, oraz potencjalnego ojca, a czasem także matki dziecka. Aby wykonać test genetyczny na ojcostwo należy umówić się w wybranym laboratorium, pobrać próbki i oddać je do badania. Do tego trzeba wypełnić potrzebne dokumenty, a także opłacić badanie. Należy przyłożyć szczególną uwagę, żeby dobrze zabezpieczyć materiał przed zniszczeniem.
Data publikacji: , Aktualizacja: