Test na ojcostwo – jak wygląda? Ile czeka się na wyniki? Ile kosztuje?

Test na ojcostwo jest jednym skutecznym sposobem na wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa. Cechuje go niemal 100% wiarygodność oraz łatwość z jaką można go wykonać. Jak przebiega? Ile kosztuje? 

Jak wygląda test na ojcostwo?
Ile kosztuje test na ojcostwo?
Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo?
Czy test na ojcostwo może być przeprowadzony bez udziału matki?

Jak wygląda test na ojcostwo?

Do przeprowadzenia testu na ojcostwo potrzebne są próbki materiału genetycznego potencjalnego ojca oraz dziecka. W przypadku kiedy dziecko jest już na świecie, cała procedura jest mało skomplikowana – wystarczy wymaz z policzka mężczyzny oraz dziecka bądź dostarczenie przedmiotu codziennego użytku zawierającego materiał DNA.

Warto pamiętać, że test na ojcostwo można również wykonać, kiedy dziecko znajduje się jeszcze w łonie matki. Wówczas badanie na ojcostwo w ciąży bazuje na pobranej próbce krwi od matki dziecka, z której wyodrębnia się DNA nienarodzonego.

Ile kosztuje test na ojcostwo?

Test DNA na ojcostwo ma szeroką rozpiętość cenową – zaczynając od 500 zł, kończąc na nawet 2000/3000 zł. Z czego wynikają takie różnice w cenach testów na ojcostwo?  Test na ojcostwo wykonywany prywatnie, na własne potrzeby będzie zdecydowanie tańszy ze względu na mniej skomplikowaną procedurę pobierania próbek DNA. Jednak warto uważać na laboratoria niesprawdzone, unikające kontroli oraz nie posiadające akredytacji. W przypadku badań zleconych przez sąd samo pobieranie materiału genetycznego musi przebiegać według wytycznych, wśród biegłych świadków.

Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo?

Czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo to ok. 5 – 10 dni roboczych od czasu dotarcia próbek do laboratorium. Czas oczekiwania może różnić się ze względu na laboratorium oraz rodzaj pobranej próbki genetycznego – test na ojcostwo wykonany z wymazu z policzka lub krwi będzie miał nieco krótszy czas oczekiwania na wynik niż ten wykonywany na podstawie materiału z butelki czy szczoteczki do zębów.

Czy test na ojcostwo może być przeprowadzony bez udziału matki?

Wykonując test genetyczny na ojcostwo na potrzeby prywatne, bez problemu można wykonać go bez udziału i zgody matki dziecka. Wówczas ojciec samodzielnie musi zdobyć przedmiot codziennego użytku dziecka, które zawierają próbkę materiału genetycznego – tj. smoczek, butelka, szczotka do włosów.

W przypadku sądowego testu na ojcostwo lub wykonywanego na polecenie sądu nie ma możliwości wykonania badania bez wiedzy oraz obecności matki.

Data publikacji: , Aktualizacja: