Test na ojcostwo – pokrewieństwo bez wątpliwości

Test na ojcostwo to najskuteczniejsze i najszerzej stosowane narzędzie identyfikacji genetycznej. Badaniu podlega DNA, czyli unikalny kod genetyczny przekazywany dzieciom przez rodziców. Badanie DNA na ojcostwo opiera się na badaniu kilkunastu (16-24) markerów genetycznych różnie rozmieszczonych w genomie. Wyniki testu DNA na ojcostwo zawierają informację o procentowym prawdopodobieństwie biologicznego ojcostwa pomiędzy domniemanym ojcem, a dzieckiem.

Test na ojcostwo cena – na czym polega?
Test na ojcostwo cena – dlaczego warto?
Test na ojcostwo cena – jakie są rodzaje badań?
Test na ojcostwo cena – jaki jest czas oczekiwania na wynik testu?

Test na ojcostwo cena – na czym polega?

Test na ojcostwo polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Do przeprowadzenia tego typu badania można użyć także włosa z cebulką, smoczka, szczoteczki do zębów czy plam krwi. Próbki oddaje się do laboratorium. Test warto wykonać w sprawdzonych placówkach, by mieć pewność, że nie ma pomyłki.

Test na ojcostwo cena – dlaczego warto?

Test DNA na ojcostwo warto przeprowadzić, gdyż dają 100 proc. pewności, kiedy chcemy wykluczyć i 99,99 proc. gdy chcemy potwierdzić ojcostwo. Test na ojcostwo warto przeprowadzić zawsze wtedy, gdy jest cień podejrzenia, że nie jest się biologicznym ojcem dziecka. Na taki test może zdecydować się także matka, kiedy nie jest pewna, który z partnerów może być biologicznym ojcem jej dziecka. Badanie na ojcostwo rozwiewa wątpliwości i daje jednoznaczną odpowiedź na trawiące pytanie.

Test na ojcostwo cena – jakie są rodzaje badań?

Test na ojcostwo można wykonać do celów prywatnych bądź sądowych. Testy prywatne wykonywane są dla dziecka i domniemanego ojca na podstawie próbki śliny. Sądowe testy na ojcostwo są już dla 3 osób dla matki, domniemanego ojca oraz dziecka, również na podstawie próbki śliny, która jest pobierana w obecności świadków i są to pracownicy laboratorium. Innym sposobem jest pobranie próbek krwi, okazuje się, że jest to metoda najdokładniejsza. Testy wykonuje się przeważnie po narodzinach dziecka, ale możliwe jest też ustalenie ojcostwa jeszcze w łonie matki przy okazji badań prenatalnych. To jaki rodzaj testu się wybierze ma wpływ na cenę testu na ojcostwo.

Test na ojcostwo cena – jaki jest czas oczekiwania na wynik testu?

Na wynik testu na ojcostwo czeka się od 3 do 10 dni roboczych. Czas oczekiwania zależy od materiału jaki został przekazany do badania. Jeżeli wymaz pobrany był z policzka, to na wynik należy zaczekać około 5 dni roboczych. W wypadku testu z mikrośladów czas oczekiwania oscyluje w granicach od 7 do 10 dni roboczych.

Data publikacji: , Aktualizacja: