Test na ojcostwo w ciąży – ile kosztuje?

Test na ojcostwo w ciąży nie jest popularną metodą potwierdzania lub wykluczania ojcostwa, głównie z racji swojej ceny. Analiza genetyczna jest możliwa do wykonania już na wczesnym etapie ciąży. Wynik z pewnością sięgającą 99,9% pozwala ustalić, czy mężczyzna jest ojcem rozwijającego się jeszcze w łonie matki dziecka. Badanie wymaga zgody zarówno ciężarnej, jak i domniemanego ojca.

Czy istnieje możliwość wykonania testu na ojcostwo w ciąży?
Gdzie można zrobić test na ojcostwo w ciąży?
Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?
Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo w ciąży

Czy istnieje możliwość wykonania testu na ojcostwo w ciąży?

Nowoczesne badania genetyczne można wykonywać jeszcze na etapie ciąży – badanie opierające się na analizie krwi ciężarnej można wykonać od 8 tygodnia ciąży, natomiast badanie próbki płynu owodniowego od 15 tygodnia ciąży. Takie analizy bardzo często łączy się z badaniami prenatalnymi, dzięki czemu cena całego kompletu badań jest zwykle korzystniejsza.

Gdzie można zrobić test na ojcostwo w ciąży?

Test na ojcostwo w ciąży można wykonać w renomowanych laboratoriach genetycznych, których listę można znaleźć w sieci. Są one na ogół zlokalizowane w większych miastach. Nie wszystkie laboratoria dysponują odpowiednim sprzętem i personelem medycznym, dlatego też warto wcześniej się zorientować, czy najbliższe laboratorium genetyczne ma w swojej ofercie badania na ojcostwo wykonywane w czasie ciąży.

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?

Test na ojcostwo w ciąży jest najdroższym typem badania rodzicielstwa, dlatego też nie cieszy się dużą popularnością. Koszt wykonania analizy w zależności od wybranej metody to kwota wynosząca od 2 do nawet 6 tysięcy złotych. Laboratoria umożliwiają rozłożenie płatności za badania na raty – warto zapytać o taką możliwość w wybranej placówce.

Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo w ciąży?

Czas oczekiwania na wynik badania na ojcostwo wynosi maksymalnie 10 dni roboczych, a więc jest dostępny w ciągu 14 dni od pobrania próbki. Zdarza się, że wynik jest dostępny wcześniej, wówczas osoba zlecająca analizę otrzymuje informację od laboratorium. Wyniki można sprawdzić przez internet, są one również dostarczane za pośrednictwem poczty.

Data publikacji: , Aktualizacja: