Test na ojcostwo bez zestawu – już nie musisz go kupować!

Do tej pory żebyś mógł zrealizować badania DNA na ojcostwo, musiałeś zakupić wcześniej specjalny zestaw do pobierania próbek. Teraz już nie musisz tego robić! Jak zrobić test na ojcostwo bez zestawu? Wystarczy, że wypełnisz dostępny na stronie www formularz zlecenia badania, wydrukujesz go, podpiszesz i wyślesz do nas wraz z próbkami mikrośladowymi.

Test na ojcostwo bez zestawu – jakie materiały nadają się do badania?

Mikroślady to fragmenty ludzkiego organizmu zawierające jego materiał genetyczny (DNA), które wykorzystuje się m.in. właśnie do testów DNA na ojcostwo. Mikrośladem będą więc zarówno wycięte ze skórkami paznokcie, cebulki włosowe, jak i zachowana na patyczku kosmetycznym woskowina uszna. DNA znajdziesz również na szczoteczce do zębów, maszynce do golenia, kubku, szklance, gryzaku dziecięcym, smoczku, gumie do żucia, ustniku butelki po napoju czy nadmuchiwanego wcześniej balonika.

Test na ojcostwo możesz ponadto wykonać dysponując niewielką ilością spermy danej osoby, zachowanej np. na bieliźnie, zakrwawionym plastrem lub zużytym tamponem. Na tym lista przedmiotów nadających się do badania ojcostwa się nie kończy. Nośników ludzkiego DNA jest znacznie więcej, a test na ojcostwo można wykonać w zasadzie z każdego przedmiotu, z którym osoba badana miała bezpośredni kontakt.

Test na ojcostwo – mikroślady możesz włożyć do papierowej koperty lub pojemnika na mocz

Koperta powinna być sucha i czysta, a pojemnik na mocz sterylny. Wszystkie próbki, na podstawie których będzie wykonywany test na ojcostwo powinny być zbierane w jednorazowych rękawiczkach. Jeśli ich nie posiadasz, pamiętaj, aby nie dotykać miejsc, w których może się znajdować materiał genetyczny.

W przypadku maszynki do golenia i szczoteczki do zębów będzie to główka, w przypadku włosów cebulki, a patyczka do czyszczenia uszu będzie to wacik. Wszystkie materiały możesz wysłać pocztą albo przez kuriera, bez obaw o ich jakość. Dobrze zabezpieczone próbki powinny dotrzeć do laboratorium w formie nienaruszonej.

Test na ojcostwo bez zestawu – jak zlecić badanie, nie kupując zestawu pobraniowego?

Wejdź na stronę internetową Geneticus.pl i kliknij w zakładkę „formularz online”. Następnie starannie wypełnij dokument i wydrukuj. Pamiętaj, aby na dole formularza złożyć też własnoręczny podpis.

Teraz włóż wypełniony formularz do koperty wraz z zabezpieczonymi próbkami i wyślij na adres laboratorium. Po kilku dniach otrzymasz odpowiedź, czy badanie na ojcostwo potwierdziło pokrewieństwo ojca z dzieckiem czy też je wykluczył.

Test na ojcostwo z mikrośladu tak samo pewny jak z wymazu

Dla doświadczonego laboratorium nie ma znaczenia, jaki rodzaj materiału do badania DNA otrzyma od pacjenta . Ponieważ człowiek posiada identyczne DNA we wszystkich komórkach swojego ciała, nie jest istotne czy zostanie ono pozyskane ze standardowego wymazu z policzka czy np. ze szczoteczki do zębów.

Każda próbka jest dla laboratorium tak samo dobra i tak samo nadaje się do analizy. Test ojcostwa wykonany na podstawie mikrośladów jest więc tak samo wiarygodny, jak ten, w którym badanym materiałem był wymaz z policzka – jednoznacznie potwierdza lub wyklucza ojcostwo.

Data publikacji: , Aktualizacja: