Testy na ojcostwo – popularne warianty i cena

Testy na ojcostwo to nowoczesne analizy DNA, które zdobyły niebywałą popularność. Pozwalają na wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa, a wyniki są wykorzystywane nie tylko do celów prywatnych. Badaniami posiłkują się sądy przy sprawach spadkowych, alimentacyjnych czy związanych z orzekania winy rozwodowej.

Jaki test ojcostwa najlepiej wybrać?
Jak pobrać materiał do testu ojcostwa, żeby nadawał się do badania?
Czyj materiał jest niezbędny do testu ojcostwa?
Jaki jest koszt testu ojcostwa?

Jaki test ojcostwa najlepiej wybrać?

Klienci laboratoriów genetycznych mają kilka testów do wyboru. Najpopularniejsza jest analiza na podstawie samodzielnie pobieranych próbek. Test ojcostwa można także wykonać na postawie mikrośladów, czyli niestandardowych próbek, kiedy pobranie wymazu nie jest możliwe. Laboratoria wykonują badania ze śliny czy krwi, w zależności od możliwości i preferencji klienta.

Jak pobrać materiał do testu ojcostwa, żeby nadawał się do badania?

Samodzielne zestawy pobraniowe posiadają dołączoną do opakowania instrukcję, która dokładnie informuje o sposobie pobrania próbek – trzeba postępować zgodnie z jej zapisami. W razie kłopotów z zestawem, wymaz czy krew żylna zostanie pobrana w laboratorium. Próbki do badania DNA z mikrośladów powinny być odpowiednio zabezpieczone – należy dotykać je w rękawiczkach, a one same muszą być pozbawione wilgoci, która w transporcie może doprowadzić do zniszczenia materiału DNA.

Czyj materiał jest niezbędny do testu ojcostwa?

Do wykonania testu DNA na ojcostwo niezbędny jest materiał genetyczny pochodzący od domniemanego ojca dziecka oraz od samego dziecka. Rzadko zdarza się, by do badania koniecznym było włączenie dodatkowej próbki pochodzącej od matki.

Jaki jest koszt testu ojcostwa?

Test ojcostwa wcale nie wiąże się z ogromnymi kosztami, analizę na podstawie samodzielnie pobranej próbki można wykonać już za 600-800 złotych. Badanie mikrośladów jest droższe i zwykle wiąże się z kosztem 700-1000 złotych. Laboratoria genetyczne mają różnorodne cenniki, dlatego też warto szukać najlepszej oferty w stosunku do zakresu usługi. Często można natrafić na okresowe promocje, podczas których analizy DNA są znacznie tańsze, niż na co dzień.

Data publikacji: , Aktualizacja: