Testy DNA – skuteczna metoda na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa

Ile kosztuje test na ojcostwo, Czy test na ojcostwo jest pewny, Kiedy można zrobić test na ojcostwo, Ile kosztuje test na ojcostwo przez sądTesty DNA to popularna forma wykluczenia lub potwierdzenia ojcostwa. Nowoczesne testy na ojcostwo są wiarygodne i mogą zostać wykonane na podstawie samodzielnie pobranej próbki, co jest sporym ułatwieniem dla klientów laboratoriów. Badania mogą zostać wykonane jeszcze podczas trwania ciąży lub w dowolnym momencie po narodzinach dziecka.

Ile kosztuje test na ojcostwo?
Czy test na ojcostwo jest pewny?
Kiedy można zrobić test na ojcostwo?
Ile kosztuje test na ojcostwo przez sąd?

Ile kosztuje test na ojcostwo?

Chcesz wiedzieć ile kosztuje test na ojcostwo? Ceny testów na ojcostwo są zróżnicowane, dlatego warto porównywać oferty kilku laboratoriów. Test na ojcostwo wykonywany po urodzeniu się dziecka to wydatek około 400-1000 złotych. Należy jednak uważać na tzw. ukryte koszty. Najdroższe są badania DNA wykonywane w czasie ciąży, ich cena może wynosić od 2 do nawet 6 tysięcy złotych. Oczywiście warto pamiętać, że na ostateczną cenę testu na ojcostwo ma wpływ wiele czynników, jak choćby ilość analizowanych markerów i sposób pobrania materiału.

Czy test na ojcostwo jest pewny?

Badania na ojcostwo wykonywane przez sprawdzone laboratoria mają nawet 99,9% skuteczności. Najlepiej, jeśli analizują 24 markery, wtedy wynik jest najbardziej miarodajny. Oczywiście warto podkreślić, że w dużej mierze wiarygodność wyniku zależy od tego, w jaki sposób została przygotowana próbka. Najpewniejsze są wyniki badań wykonywanych w placówce laboratorium.

Kiedy można zrobić test na ojcostwo?

Testy DNA na ojcostwo można wykonywać właściwie w dowolnej chwili. Nie ma znaczenia czy dziecko jest noworodkiem, czy nastolatkiem. Testy mogą wykonywać między sobą również osoby dorosłe. Badania DNA na ojcostwo można wykonać jeszcze podczas trwania ciąży, już o 8 tygodnia. Są one jednak znacznie droższe z racji trudniejszej metody pozyskania próbki.

Ile kosztuje test na ojcostwo przez sąd?

Testy DNA zlecane przez sąd tak naprawdę nie różnią się niczym od tych, które można wykonać na własną rękę. Inna jest jednak cena badania na ojcostwo, która zwykle wynosi od 1400 do 1800 złotych. Wynika to ze sposobu pobierania próbek czy przygotowania samego wyniku. Na drodze sądowej jest bowiem więcej obostrzeń dotyczących wykonywania badania, z czego wynika również wyższa cena.

Data publikacji: , Aktualizacja: