Ustalenie ojcostwa w ciąży – wskazania do amniopunkcji

Amniopunkcja przeprowadzana jest u kobiet w ciąży. W jakich sytuacjach jest ona zalecana? Jakie są wskazania do amniopunkcji? Czy istnieją przeciwwskazania do amniopunkcji? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu!

Tego dowiesz się z artykułu:

Ustalenie ojcostwa w ciąży przy amniopunkcji – jak przebiega?

Kiedy zalecana jest amniopunkcja – wskazania do amniopunkcji

Przeciwwskazania do amniopunkcji – kiedy nie można przeprowadzić badania?

Ustalenie ojcostwa w ciąży przy amniopunkcji – jak przebiega?

Ustalenie ojcostwa w ciąży jest możliwe! Jedną z metod, dzięki której można takie badanie przeprowadzić jest wykonanie amniopunkcji. Sama amniopunkcja polega na nakłuciu woreczka owodniowego, który jest swego rodzaju pęcherzem okalającym płód [1]. Wraz z nakłuciem pobierana jest niewielka ilość płynu owodniowego, który sprawia, że możliwe jest przeprowadzenie testu na ojcostwo jeszcze na etapie ciąży!

Przed przystąpieniem przez Pacjentkę do badania należy ustalić jej grupę krwi. Jest to bardzo ważne, ponieważ po amniopunkcji ciężarnym kobietom, które mają grupę krwi z czynnikiem Rh- podaje się immunoglobulinę [2].

Rodzice dziecka mogą oddać dowolne próbki do badań. Mogą to być standardowe wymazy z policzka lub próbki dyskretne takie jak np. guma do żucia, włosy z cebulkami, paznokcie, szczoteczka do zębów, maszynka do golenia itp.

Badanie na ojcostwo przeprowadzane na podstawie płynu owodniowego umożliwia również wykonanie badania sprawdzającego stan zdrowia dziecka. Badane jest ryzyko wystąpienia wad genetycznych m.in. zespół Edwardsa, Patau, czy zespół Downa [3].

Wynik badania dostępny jest od 5 do 10 dni roboczych od momentu dostarczenia próbek do laboratorium, a sam wynik jest tak samo pewny i jednoznaczny jak wynik testu na ojcostwo przeprowadzanego po narodzinach dziecka [3].

Kiedy zalecana jest amniopunkcja – wskazania do amniopunkcji

Amniopunkcja zalecana jest nie tylko w sytuacji, gdy chcemy wykonać badanie w celu ustalenia pokrewieństwa biologicznego. Jakie są więc wskazania do amniopunkcji? Oto niektóre z nich:

  1. Kobieta zachodząca w ciążę ukończyła 35 rok życia
  2. Mężczyzna będący ojcem dziecka jest powyżej 55 roku życia
  3. Choroby genetyczne lub metaboliczne, które wystąpiły w przeszłości w rodzinie męża lub kobiety ciężarnej
  4. Wcześniejsza ciąża, w której stwierdzano zaburzenia genetyczne lub urodzenie dziecka z wadą genetyczną, chorobą metaboliczną albo wadami ośrodkowego układu nerwowego
  5. Nieprawidłowy wynik badań USG lub nieinwazyjnych testów prenatalnych takich jak np. test PAPP-A, test NIFTY, Harmony oraz innych
  6. Silny lęk przed urodzeniem dziecka z wadami genetycznymi (wskazania psychologiczne) [4].

Przeciwwskazania do amniopunkcji – kiedy nie można przeprowadzić badania?

Amniopunkcja wiąże się z niewielkim ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Jednym z nich jest poronienie, którego ryzyko szacuje się na ok 0,6% [5]. W niektórych sytuacjach Pacjentkom odmawia się wykonania amniopunkcji. Jakie są przeciwwskazania do amniopunkcji?

  1. Zapalenie pochwy;
  2. Wady macicy np. mięśniaki macicy;
  3. Przebycie przynajmniej 3 poronień [6].

Przed każdym badaniem przeprowadzany jest szeroki wywiad z Pacjentką, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do amniopunkcji. Dzięki temu badanie jest bezpieczne. Należy pamiętać, że amniopunkcja nie jest jedynym badaniem umożliwiającym ustalenie ojcostwa jeszcze na etapie ciąży. Nieważne czy dotyczą Cię pewne przeciwwskazania do amniopunkcji, alternatywną metodą jest badanie z krwi matki.

Źródła:

  1. https://naszginekolog.pl/badania/co-to-jest-amniopunkcja-i-jakie-sa-wskazania-do-jej-wykonania/
  2. https://medfemina.pl/amniopunkcja/
  3. https://www.geneticus.pl/badania-dna/badanie-ojcostwa-w-ciazy-z-krwi-czy-z-plynu-owodniowego/
  4. https://multimed.pl/baza-wiedzy/badania-prenatalne/amniopunkcja-kiedy-sie-wykonuje-czy-boli-wyniki-opinie-cena/
  5. https://www.pampers.pl/ciaza/zdrowa-ciaza/artykul/czym-jest-amniocenteza
  6. https://dimedic.eu/pl/wiedza/amniopunkcja-jakie-sa-zalecenia-do-jej-wykonania-i-ile-kosztuje-badanie

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

Data publikacji: , Aktualizacja: