Ustalenie ojcostwa – wcale nie takie trudne!

W dzisiejszych czasach ustalenie ojcostwa bywa bardzo pomocne, a czasami nawet konieczne. Badania na ojcostwo mają zastosowanie nie tylko w kwestiach prywatnych, ale również w postępowaniach sądowych, między innymi w sprawach spadkowych.

Czy testy na ojcostwo można zrobić wysyłkowo, Gdzie przeprowadzić testy na ojcostwo, Czy testy na ojcostwo są wiarygodne, Co wpływa na cenę testów na ojcostwo

Czy testy na ojcostwo można zrobić wysyłkowo?
Gdzie przeprowadzić testy na ojcostwo?
Czy testy na ojcostwo są wiarygodne?
Co wpływa na cenę testów na ojcostwo?

Czy testy na ojcostwo można robić wysyłkowo?

Tak! Testy na ojcostwo można robić wysyłkowo. Aby to zrobić, należy zakupić specjalny zestaw do pobierania próbek. Można to zrobić zarówno za pośrednictwem stron internetowych, jak i stacjonarnie w niektórych aptekach. W przypadku braku zestawu w aptece warto zapytać farmaceutkę o możliwość jego zamówienia – zwykle jest to możliwe. Pobranie próbki następuje poprzez wykonanie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Przed wykonaniem wymazu nie należy spożywać żadnych posiłków ani napojów przez przynajmniej dwie godziny, aby nie zanieczyścić próbki. W ten sposób wykonany wymaz pakuje się w bezpieczny sposób, a następnie wysyła do odpowiedniego laboratorium, specjalizującego się w badaniach DNA.

Gdzie można przeprowadzić testy na ojcostwo?

Testy DNA na ojcostwo można przeprowadzić stacjonarnie w jednym z wielu certyfikowanych laboratoriów w Polsce, ale również nie wychodząc wcale z domu (wysyłając specjalnie przygotowaną próbkę pocztą).

Czy testy na ojcostwo są wiarygodne?

Tak, testy na ojcostwo są niemal w stu procentach wiarygodne. Idealnym świadectwem tego jest fakt, że są one wykorzystywane w sądowych postępowaniach, gdy potrzebne jest ustalenie ojcostwa dziecka.

Co wpływa na cenę testów na ojcostwo?

Na cenę testów na ojcostwo może wpłynąć wiele czynników. Pierwszym z nich jest dokładność badania ojcostwa. Poddane padaniu mogą być 24 markery lub tylko 16. Dodatkowo w przypadku niejednoznacznego wyniku test może być wykonany dwukrotnie w celu osiągnięcia jednoznacznego wyniku. Kolejnym kryterium, które może wpływać na cenę  badania na ojcostwo jest rodzaj próbki. Wykonanie badania z wymazu jest z reguły tańsze niż z chociażby ze szczoteczki do zębów. Z reguły badania wykonywane w laboratoriach spełniających normy, a tym samym używających wysokiej jakości odczynników oraz zatrudniających wysoko wykwalifikowany personel bywają droższe.

Data publikacji: , Aktualizacja: