W jaki sposób można wykonywać badanie macierzyństwa?
Badanie macierzyństwa wykonuje się w celu potwierdzenia lub wykluczenia rodzicielstwa. Wykonuje się je u dziecka oraz domniemanej matki, która przed laty została rozdzielona ze swoim dzieckiem lub istnieje podejrzenie przypadkowej zamiany noworodków w szpitalu. Badanie jest wykonywane również w przypadku zapłodnienia in vitro. Analiza opiera się na takiej samej procedurze, co badanie na ojcostwo.
Jak wykonać badanie macierzyństwa?
Jak zlecić badanie macierzyństwa?
Czy badanie macierzyństwa można wykonać w przychodni?
Czy można ustalić macierzyństwo z procedurą sądową?
Jak wykonać badanie macierzyństwa?
Badanie macierzyństwa można zlecić droga online, na stronie internetowej wybranego laboratorium genetycznego. Kurier dostarcza pod wskazany adres zestaw pobraniowy – do analizy najczęściej wykorzystuje się wymaz z wewnętrznej części policzka, dzięki czemu próbki można pobrać samodzielnie i następnie za pośrednictwem kuriera odesłać je do laboratorium. Na wynik badania czeka się około 10 dni roboczych.
Jak zlecić badanie macierzyństwa?
Badanie macierzyństwa zleca się na kilka sposobów, przy czym wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej laboratorium jest najprostszą i najszybszą metodą. Można również zlecić analizę bezpośrednio w placówce laboratorium lub punkcie pobrań, gdzie dojdzie do przekazania próbek.
Czy badanie macierzyństwa można wykonać w przychodni?
Badanie macierzyństwa jest wykonywane w specjalistycznych laboratoriach genetycznych, które dysponują odpowiednim sprzętem. Nie są to badania refundowane w ramach NFZ, dlatego też nie ma możliwości wykonania ich w zwykłej przychodni. Wyjątkiem są miejsca, w których funkcjonują laboratoria genetyczne, które mogą być zlokalizowane w budynku przychodni, są jednak odrębnymi placówkami.
Czy można ustalić macierzyństwo z procedurą sądową?
Podczas rozpraw sądowych badania na macierzyństwo i testy na ojcostwo często są traktowane jako dowody. Ważne jest, by badanie DNA było zlecone przez sąd przy zachowaniu odpowiednich procedur – wówczas wynik jest uznawany za wiarygodny (sąd nie uznaje za dowód wyniku badania wykonywanego prywatnie). Badanie macierzyństwa z procedurą sądową może być dowodem w sprawach majątkowych, o alimenty czy spadkowych.
Data publikacji: , Aktualizacja: