Wszystko, co warto wiedzieć o badaniach na ojcostwo

Badania na ojcostwo mogą uspokoić przyszłych rodziców i rozwiać ewentualne wątpliwości co do ojcostwa dziecka. Są również sposobem na to, by powołać ojca do odpowiedzialności za własne dziecko. Badania DNA można wykonać na własną rękę lub wystąpić o nie na drodze sądowej – cena wykonania badania na ojcostwo zależy jednak od wielu czynników.

Jak zrobić badania na ojcostwo?
Czy badania na ojcostwo można zrobić na NFZ?
Kto płaci za badania na ojcostwo?
Czy można odmówić badania na ojcostwo?

Jak zrobić badania na ojcostwo?

Badania DNA na ojcostwo można wykonać na własną rękę, korzystając z oferty jednego z wielu laboratoriów. Ojcostwo można ustalić już po urodzeniu się dziecka, a także w ciąży, od 8 tygodnia jej trwania. Druga opcja wymaga jednak obecności matki, u której należy pobrać krew lub płyn owodniowy. Kiedy rodzice nie mogą dojść do porozumienia w zakresie wykonania badań, wyjściem z sytuacji jest ustalenie ojcostwa na drodze sądowej.

Czy badania na ojcostwo można zrobić na NFZ?

Niestety, testy DNA na ojcostwo nie wchodzą w skład podstawowej opieki zdrowotnej, dlatego nie są refundowane przez NFZ. Nie ma również żadnej możliwości, by starać się o ewentualne dofinansowanie badań. W końcu badania ojcostwa nie mają na celu wykrycia ewentualnych chorób i poprawy stanu zdrowia pacjenta, dlatego muszą zostać wykonane na własną rękę.

Kto płaci za badania na ojcostwo?

Ponieważ polski NFZ nie refunduje testów na ojcostwo, należy za nie zapłacić z własnej kieszeni. W przypadku korzystania z badań w prywatnym laboratorium, płaci za nie zleceniodawca – zwykle matka lub ojciec dziecka. Jeśli jednak doszło do badań na ustalenie ojcostwa na drodze sądowej, to sędzia zadecyduje, kto pokryje wszystkie koszty. Zwykle jest to strona przegrana, chociaż okoliczności każdej sprawy są inne i sąd równie dobrze może zasądzić równy podział kosztów pomiędzy stronami.

Czy można odmówić badania na ojcostwo?

Zawsze można odmówić wykonania testów ojcostwa na własną rękę. W końcu nie można zmusić domniemanego ojca do oddania próbki czy też matki do tego, by w celu badania udostępniła materiał genetyczny swojego dziecka. Nawet jeśli badania na ustalenie ojcostwa są nakazane przez sąd, domniemany ojciec nie może zostać do nich zmuszony, co byłoby naruszeniem jego nietykalności cielesnej. Sąd musi wtedy wydać wyrok na podstawie np. zeznań świadków czy innych dowodów, a wiarygodność osoby odmawiającej badania jest kwestionowana.

Data publikacji: , Aktualizacja: