Czy testy DNA mogą się mylić?

Robisz test na ojcostwo i zastanawiasz się, czy testy DNA mogą się mylić? Nic dziwnego – to badanie, które robi się raz w życiu, więc chcesz mieć całkowitą pewność co do wyniku. Jeśli wykonasz badanie ojcostwa w wiarygodnym laboratorium, nie musisz się obawiać. Nie ma możliwości pomyłki. A czy na wynik wpływają takie czynniki jak alkohol czy leki? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy testy DNA mogą się mylić?

⏩ I czy da się je oszukać? Jeżeli zdecydujesz się zlecić badania genetyczne w pewnym i wiarygodnym laboratorium – nie ma takiej możliwości. Ośrodek jest bowiem objęty szeregiem różnych procedur, które uniemożliwiają pomyłkę.

Co więcej – w testach na ojcostwo analizuje się takie fragmenty DNA, które są niezmienne. Nie ma więc znaczenia, czy badanie wykonywane jest na etapie prenatalnym, w dowolnym momencie życia czy nawet po śmierci (z pozostawionych przedmiotów). Wynik będzie taki sam, pewny i jednoznaczny.

Co ma wpływ na wynik badania na ojcostwo?

A czy takie czynniki jak używki, wiek, choroba, infekcja, zażywane leki i inne mają wpływ na wynik badania DNA na ojcostwo? Chociaż w przypadku innych badań, np. krwi, mogą one wpłynąć na odchylenia w wyniku – przy teście genetycznym nie mają znaczenia.

⏩ Alkohol, leki i inne czynniki nie wpływają na badane w teście ojcostwa fragmenty DNA. Nie mogą więc zmienić wyniku.

Dlaczego zatem godzinę przed pobraniem wymazu z policzka nie należy jeść, pić, żuć gumy czy palić papierosów? Z prostego powodu – chodzi o zanieczyszczenie jamy ustnej. Jeśli będzie zanieczyszczona, może się okazać, że potrzebne będzie ponowne pobranie.

Na wynik badania nie mają też wpływu wiek, choroby współistniejące, ciąża, palenie papierosów, narkotyki ani inne czynniki tego rodzaju.

Jak wybrać laboratorium badań DNA?

Jak zatem wybrać laboratorium badań DNA, żeby mieć pewność? Warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

  • analiza 24 markerów DNA – pewny wynik bez udziału matki;
  • doświadczenie w genetyce;
  • wysokiej jakości odczynniki – a nie te „domowej roboty”;
  • certyfikaty i udział w kontrolach – przede wszystkim Gednap i ISFG;
  • wdrożone procedury wewnętrzne.

To tylko część z czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze właściwego laboratorium do badania ojcostwa. Warto zwrócić uwagę czy dane laboratorium dysponuje placówką, w której można pobrać lub dostarczyć próbki w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. To tylko wzmocni wiarygodność laboratorium wykonującego badanie. Większość laboratorium realizuje badania jedynie drogą wysyłkową – właśnie dlatego, iż na cały kraj dysponują jedną lub maksymalnie kilkoma placówkami. W Geneticus umówisz badanie w 1 z ponad 200 placówek!


Poczytaj więcej:

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Oceń
Data publikacji: , Aktualizacja: