Badanie DNA na ojcostwo – jak wykonać je w domu?

Badania DNA, które mają na celu wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo, są coraz częściej stosowaną praktyką. Mogą być one zlecone przez sąd, ale także wykonane na własną rękę. To właśnie z tego powodu warto wiedzieć o nich jak najwięcej i tym samym mieć świadomość tego, dlaczego warto się na nie zdecydować.

Jak można zrobić badania DNA na ojcostwo w domu?
Czy można zrobić badania DNA na ojcostwo ze smoczka?
Jaka jest cena badania DNA na ojcostwo w domu?
Jak długo trwają badania DNA na ojcostwo w domu?

Jak można zrobić badania DNA na ojcostwo w domu?

Czy możliwe jest wykonanie badania DNA na ojcostwo u siebie w domu? Oczywiście trzeba mieć świadomość tego, że samemu nie można wykonać takiego badania ojcostwa. Można natomiast pobrać próbki, które są niezbędne do badania, zabezpieczyć je i przekazać do laboratorium. Dzięki temu cały proces będzie o wiele szybszy.

Czy można zrobić badania DNA na ojcostwo ze smoczka?

Kwestią sporną często pozostaje także to, czy z przedmiotów codziennego użytku można zdjąć DNA, które będzie niezbędne do wykonania badania na ojcostwo. Tak, ze smoczka, jak najbardziej można pobrać materiał genetyczny i oddać go do laboratorium. Wszystko dlatego, że na smoczku pozostaje ślina, a jak wiadomo, jest ona doskonałym materiałem do poddania go analizie. Dowiedz się więcej na temat innych próbek: Test na ojcostwo z mikrośladów

Jaka jest cena badania DNA na ojcostwo w domu?

Wszystko zależy od wybranego laboratorium oraz ich cennika. Warto zapoznać się z nim uważnie, zanim podejmie się decyzję. Dzięki temu można jeszcze zrezygnować i zgłosić się do innego laboratorium. Zazwyczaj cena badania DNA na ojcostwo przekracza nieco ponad tysiąc złotych. W przypadku pobrania materiału DNA w domu czasami koszt testu na ojcostwo jest jednak nieco niższy.

Jak długo trwają badania DNA na ojcostwo w domu?

Warto zastanowić się również nad długością oczekiwania na wyniki testu na ojcostwo. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy liczy się czas. Zazwyczaj na uzyskanie potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa trzeba poczekać około kilku dni. Niemniej jednak jest to kolejna kwestia, o którą koniecznie trzeba spytać, wybierając miejsce wykonania testów na ojcostwo. Zdarza się bowiem, że wyniki wysyłane są gdzie indziej i wtedy taki czas oczekiwania na wynik może być dłuższy. Warto mieć to na uwadze.

Data publikacji: , Aktualizacja: