Czy każdy może wykonać badanie DNA na ojcostwo?

Badanie DNA na ojcostwo to nieinwazyjna analiza, która jest jedyną pewną metodą na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Test może zostać zlecony przez domniemanego ojca, matkę czy nawet przez innego krewnego dziecka. Laboratorium nie ingeruje w to, kto zleca analizę.

Czy warto zrobić badania DNA na ojcostwo?
Czy jest coś czego nie powinno się robić przed badaniem DNA na ojcostwo?
Czy badania DNA na ojcostwo są pewne?
Jak długo trwa wykonanie badania DNA na ojcostwo?

Czy warto zrobić badania DNA na ojcostwo ?

Warto wykonywać badanie DNA na ojcostwo zawsze wtedy, kiedy istnieją wątpliwości co to pokrewieństwa z dzieckiem. Nie zawsze jest to wynik zdrady małżeńskiej, chociaż o takich okolicznościach myśli się najczęściej. Badanie jest wykonywane, kiedy istnieje podejrzenie, że personel szpitala mógł popełnić pomyłkę przy narodzinach dziecka lub jeśli do poczęcia doszło metodą in-vitro.

Czy jest coś czego nie powinno się robić przed badaniem DNA na ojcostwo ?

Badanie DNA na ojcostwo ma na celu analizę 24 markerów genetycznych. Każdy posiada indywidualny zestaw genów, które są takie same w chwili poczęcia, jak i śmierci. Na DNA nie ma wpływu dieta, przyjmowane leki czy przewlekle choroby, dlatego tez wykonanie testów na ojcostwo nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, nie wiąże się również z ograniczeniami dla pacjentów.

Czy badania DNA na ojcostwo są pewne?

Wiarygodność badań na ojcostwo wynosi 99% dla potwierdzenia ojcostwa i 100% przy jego wykluczeniu. Jakość badań jest bardzo wysoka, jednak warto wybierać te analizy, podczas których badana jest jak największa liczba markerów genetycznych. Dzięki temu można znacznie ograniczyć ryzyko wyniku niejednoznacznego, który może wymagać powtórnego pobrania próbek. Z racji tego, że testy DNA na ojcostwo są tak dokładne, mogą stanowić dowód w postępowaniach sądowych.

Jak długo trwa wykonanie badania DNA na ojcostwo?

Wykonanie badań DNA na ojcostwo nie jest czasochłonne, dlatego wielu domniemanych ojców decyduje się na wykonanie testu i szybkie zdobycie wyniku. Zazwyczaj czas potrzebny na wykonanie badania nie przekracza 5-10 dni roboczych. Jeśli komuś zależy na jeszcze szybszym uzyskaniu wyniku to wówczas za dopłatą niektóre laboratoria oferują badania ekspresowe. Wynik testu na ojcostwo można otrzymać już w 2 dni robocze.

Data publikacji: , Aktualizacja: