Ile kosztuje wykonanie badań na ojcostwo?

Badania na ojcostwo może zrobić każdy i to wcale nie wydając majątku. Test genetyczny pozwala na ustalenie, czy mężczyzna jest faktycznie ojcem dziecka. Można go wykonać zarówno po urodzeniu dziecka, jak i jeszcze w okresie ciąży, od 8 tygodnia jej trwania. Kluczową kwestią jest jednak ewentualna cena tego typu badania.

Co ma wpływ na cenę badania na ojcostwo?
Jaka jest cena badań na ojcostwo?
Czy badania na ojcostwo są darmowe?
Czy badania na ojcostwo są refundowane?

Co ma wpływ na cenę badania na ojcostwo?

Badania na ojcostwo cena to główna kwestia, nad którą zastanawia się domniemany ojciec. Tak naprawdę na ostateczną cenę badania wpływ ma kilka czynników – oferta danego laboratorium, rodzaj i sposób wykonywania badania czy sposób pozyskania próbek. Znacznie droższe niż badania wykonywane na własną rękę będą te, które zostaną zlecone na drodze sądowej.

Jaka jest cena badań na ojcostwo?

Cena badań na ojcostwo jest zróżnicowana. Przy wykonywaniu badań na własną rękę po urodzeniu dziecka, koszt wynosi od 500 do 1300 złotych, w zależności od oferty wybranego laboratorium. Najdroższe są testy na ojcostwo wykonywane podczas ciąży, które mogą kosztować od 2000 do nawet 6000 tysięcy złotych, w zależności od metody pobrania materiału. W przypadku badań zleconych przez sąd, koszty wynoszą średnio od 1500 do 1700 złotych, chociaż samo badanie nie różni się niczym od tego, które wykonywane jest prywatnie.

Czy badania na ojcostwo są darmowe?

Wiele osób zastanawia się, czy istnieją darmowe badania na ojcostwo. Niestety, w naszym kraju nie ma takiej możliwości i za wykonanie testów trzeba zapłacić. Ceny nie są jednak na tyle wygórowane, by stanowiły poważne obciążenie dla budżetu. Najlepiej jest wykonać testy po urodzeniu dziecka, co przekłada się automatycznie na znacznie niższe ceny samego badania DNA.

Czy badania na ojcostwo są refundowane?

NFZ refunduje badania, które mają na celu diagnostykę chorób oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Niestety, nie należą do nich badania DNA na ojcostwo, za które należy każdorazowo zapłacić z własnej kieszeni. Nie ma również możliwości, by starać się o dofinansowanie badań. Warto o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się na wykonanie testów ojcostwa.

Data publikacji: , Aktualizacja: