Jak przebiegają badania na ojcostwo?
Profesjonalne badania na ojcostwo potwierdzają lub wykluczają pokrewieństwa dwóch lub większej ilości osób wykorzystując porównanie profili genetycznych. W przypadku potwierdzenia ojcostwa wiarygodność testów wynosi 99%, natomiast dla wykluczenia ojcostwa jest to 100%. Wyłącznie badania genetyczne oferują tak wysoka wiarygodność.
Badania na ojcostwo – jakie są rodzaje badań?
Jak wygląda przebieg badania na ojcostwo?
Czy dziecko może nie wyrazić zgody na wykonanie badania na ojcostwo?
Kiedy zdecydować się na wykonanie badania na ojcostwo?
Badania na ojcostwo – jakie są rodzaje badań?
Badania DNA na ojcostwo występują w kilku wariantach, wśród których mogą wybierać klienci laboratoriów. Najpopularniejsze są analizy na podstawie wymazu z policzka, ale alternatywą dla nich jest test z krwi. Do porównania materiału genetycznego można ponadto wykorzystywać tzw. mikroślady. Jeszcze innym typem badań na ojcostwo są analizy wykonywane w czasie ciąży.
Jak wygląda przebieg badania na ojcostwo?
Badanie genetyczne na ojcostwo można wykonać podobnie jak standardowe badanie diagnostyczne. W tym celu można samodzielnie pobrać wymaz z policzka lub udać się do punktu pobrań, by pielęgniarka pobrała próbkę krwi żylnej lub wymaz. Następnie próbka od dziecka i domniemanego ojca trafia do analizy genetycznej, a materiał DNA jest porównywany. Wynik testu na ojcostwo jest dostępny w 5-10 dni roboczych.
Czy dziecko może nie wyrazić zgody na wykonanie badania na ojcostwo?
Badania ojcostwa nie wymagają zgody dziecka – jeśli analiza jest wykonana na zlecenie sądu, wystarczy że zgodę wyrazi opiekun prawny. W przypadku badań wykonywanych prywatnie, laboratorium nie weryfikuje czy próbki zostały pobrane za zgodą obojga opiekunów dziecka. Wynik testu jest bowiem udostępniany wyłącznie dla osoby zlecającej badanie DNA.
Kiedy zdecydować się na wykonanie badania na ojcostwo?
Testy na ojcostwo warto wykonać wówczas, kiedy istnieje podejrzenie, że ojcem dziecka może być inny mężczyzna. Test DNA może jednoznacznie rozwiać wątpliwości. Badanie jest wykonywane również wtedy, kiedy wynik może stanowić dowód w sprawach sądowych, np. o alimenty. Niektórzy zlecają analizę również wtedy, kiedy wychowują dziecko poczęte metodą in vitro lub istnieje podejrzenie, iż doszło do pomyłki w szpitalu, a wychowywane dziecko nie jest biologicznym potomkiem.
Data publikacji: , Aktualizacja: