Jak sprawdzić ojcostwo – badania genetyczne

Sprawdzenie ojcostwa wymaga zrobienia testu DNA. Jeśli przeprowadzamy taki test w laboratorium o dobrej renomie, to możemy być pewni, że wynik będzie wiarygodny. Potwierdzenie ojcostwa określa się z prawdopodobieństwem ponad 99,9999%, a jego wykluczenie na 100%. Zwykle wymaga się pobrania próbek krwi lub innych próbek biologicznych.

Jak sprawdzić ojcostwo prywatnie ?
Jak sprawdzić ojcostwo po śmierci domniemanego ojca ?
Jak sprawdzić ojcostwo gdy matka dziecka nie wyraża zgody ?
Jak sprawdzić ojcostwo gdy kobieta jest w ciąży ?

Jak sprawdzić ojcostwo prywatnie?

Wiele ludzi decyduje się na zrobienie testów w celach prywatnych. Czasami ojcowie zwyczajnie mają wątpliwości i są zainteresowani tym jak sprawdzić ojcostwo, dlatego chcą się upewnić. Ważne dla takich osób jest przede wszystkim zachowanie prywatności, ponieważ jest to dosyć intymna sprawa. Oprócz tego, niektórzy wykonują testy na ojcostwo w celu odkrycia lub lepszego poznania swojego drzewa genealogicznego. Ojcostwo prywatnie sprawdzimy udając się do kliniki lub w zaciszu własnego domu rejestrując się online i wykorzystując przysłany zestaw, który po zebraniu próbek odsyłamy. Następnie po kilku dniach roboczych otrzymujemy wyniki bez potrzeby wyjścia z domu. To drugie rozwiązanie zapewnia większą prywatność i dyskrecję, dlatego jest coraz chętniej wybierane.

Jak sprawdzić ojcostwo po śmierci domniemanego ojca?

W takiej sytuacji proces sprawdzenia ojcostwa może być nieco trudny, ale nie jest niemożliwy. Próbki do badania DNA można wyizolować z tzw. mikrośladów, czyli włosów lub płynów ustrojowych znajdujących się często na przedmiotach codziennego użytku i ubraniach. Jeśli jednak taki sposób nie wchodzi w grę, to może na posłużyć się analizą chromosomu Y. Jak sprawdzić ojcostwo tą metodą? W badaniu mogą wziąć udział blisko spokrewnieni ze zmarłym mężczyźni z rodziny. Wtedy można przeprowadzić badanie na ojcostwo tą metodą. Ostatnia jest analiza statystyczna. W badaniu może wziąć udział córka zmarłego ojca lub blisko z nim spokrewnione kobiety. Wówczas można wykonać analizę statystyczną na podstawie badania  autosomalnego DNA.

Jak sprawdzić ojcostwo gdy matka dziecka nie wyraża zgody?

Jeśli mimo woli ojca, matka nie wyraża zgody na wykonanie testów DNA na ojcostwo, to sytuacja staje się bardziej skomplikowana. Dotyczy to jednak tylko przypadków, kiedy test ma być wykonany na zlecenie sądu. Wtedy zgoda musi być wyrażona przez obojga rodziców. Jeśli nie ma zgodności w tej kwestii, to ze sprawą można zwrócić się do prawnika, który przedstawi dostępne sposoby działania. Następnie sprawą zajmie się sąd, który po pozytywnym rozpatrzeniu wielu aspektów, przede wszystkim interesu dziecka. Walcząc w sądzie musimy być wcześniej przygotowani i wiedzieć już jak sprawdzić ojcostwo po wygraniu sprawy. Jeśli natomiast jest to test genetyczny na ojcostwo wyłącznie do celów prywatnych, wtedy nie jest konieczna zgoda matki.

Jak sprawdzić ojcostwo gdy kobieta jest w ciąży?

Przeprowadzenie testu na ojcostwo jest jak najbardziej możliwe nawet w trakcie ciąży. Można go przeprowadzić nawet bardzo wcześnie. Od 8 tygodnia aż do porodu można zrobić to poprzez pobranie krwi matki, która zawiera DNA dziecka. Oprócz tego, materiał genetyczny pobiera się również z płynu owodniowego (najlepiej wykonać w 15.–16. tygodniu) lub z komórek kosmówki (między 10. a 11. tygodniem).

Data publikacji: , Aktualizacja: