Jak wygląda badanie na ojcostwo i co jest jego wynikiem?

Wykonane przez specjalistyczne laboratorium badanie na ojcostwo pozwala stwierdzić, kto jest faktycznym ojcem dziecka. Często analiza materiału genetycznego służy nie tylko wyjaśnianiu prywatnych spraw rodzinnych, lecz stanowi ważny dowód w sprawach o uznanie ojcostwa. Co więc należy wiedzieć na temat tego zabiegu?

Jak się robi badanie na ojcostwo, Kiedy najwcześniej można zrobić badanie na ojcostwo, Czy można zrobić darmowe badanie na ojcostwo, Jak wygląda wynik badania na ojcostwo

Jak się robi badanie na ojcostwo?
Kiedy najwcześniej można zrobić badanie na ojcostwo?
Czy można zrobić darmowe badanie na ojcostwo?
Jak wygląda wynik badania na ojcostwo?

Jak się robi badanie na ojcostwo?

Samo badanie na ojcostwo wykonać można już z wymazu pobranego z policzka. Do ustalenia ojcostwa wykorzystać można również krew, włosy, czy płyn owodniowy pobrany od kobiety w ciąży. Test DNA na ojcostwo wykonuje specjalistyczne laboratorium, które zajmuje się porównaniem materiału genetycznego pobranego od dziecka i potencjalnego ojca. Wynik badania genetycznego można poznać nawet po 5 dniach od przekazania niezbędnych próbek do laboratorium.

Kiedy najwcześniej można zrobić badanie na ojcostwo?

To nieprawda, że badanie na ojcostwo można wykonać dopiero po narodzinach malucha. Dzięki osiągnięciom medycyny testy genetyczne są możliwe do wykonania również w trakcie trwania ciąży. Ze względów bezpieczeństwa oraz w trosce o najbardziej rzetelne wyniki badań próbkę do badań DNA pobrać można od kobiety powyżej 8. tygodnia ciąży.

Czy można zrobić darmowe badanie na ojcostwo?

Ustalenie ojcostwa nie należy do standardowych typów badań, a co za tym idzie nie da się go wykonać za darmo. Najczęściej badanie na ojcostwo stanowi koszt od 500 złotych do 1400 złotych – wszystko zależy od tego, jakie laboratorium wybrane zostało przez rodziców. NFZ nie refunduje wykonywania tego typu testów DNA – chyba, że zlecone one zostały decyzją sądu, wtedy koszty ponosi skarb państwa.

Jak wygląda wynik badania na ojcostwo?

Wynik testu na ojcostwo najczęściej przybiera formę papierowego sprawozdania. Porównane w laboratorium próbki genetyczne ojca i dziecka poddane są analizie, której wyniki przedstawione zostały w przekazywanym raporcie. Może mieć on formę uproszczoną, zawierając informację o pozytywnej lub negatywnej zgodności próbek DNA lub bardziej skomplikowanej, gdzie wyszczególnione zostały poszczególne elementy podlegające analizie badaczy.

Data publikacji: , Aktualizacja: