Jak wygląda badanie na ojcostwo i czy jest ono wiarygodne?

Czasami, aby ustalić biologicznego ojca dziecka, należy przeprowadzić badanie DNA na ojcostwo. Przy pomocy tego badania istnie możliwość potwierdzenia lub zaprzeczenia ojcostwa domniemanego ojca. Jak przebiega takie badanie? Czy jest ono wiarygodne?

Jak przebiega badanie DNA na ojcostwo?
Badanie DNA na ojcostwo – jaka jest cena?
Badanie DNA na ojcostwo – ile poczekamy na wynik?
Badanie DNA na ojcostwo – jak wiarygodne są wyniki?

Jak przebiega badanie DNA na ojcostwo?

Chcąc przeprowadzić badanie DNA na ojcostwo, należy dostarczyć do laboratorium próbkę zawierającą DNA dziecka i domniemanego ojca. Mogą to być wymazy z policzka, próbki krwi czy tzw. mikroślady znajdujące się na przedmiotach codziennego użytku. Próbki te są poddawane analizie w laboratorium i poddawane porównaniu. Dzięki temu istnieje możliwość sprawdzenia, czy między dzieckiem a domniemanym ojcem istnieje powiązanie genetyczne.

Badanie DNA na ojcostwo — jaka jest cena?

Cena testu DNA na ojcostwo uzależniona jest od wielu czynników. Może ona różnić się, chociażby ze względu na to, czy badanie to wykonywane jest prywatnie, czy też stosowny nakaz wydał sąd. Sądowe badanie DNA na ojcostwo to koszt w granicach 2000 zł. Test na ojcostwo DNA wykonany prywatnie na podstawie próbki DNA pobranej z policzka  kosztuje około 1000 zł. Ten przeprowadzany na podstawie badania mikrośladów jest nieco droższy. Najdroższy jest badanie DNA na ojcostwo wykonywany w czasie ciąży i waha się w okolicach 2,5 tys. zł.

Badanie DNA na ojcostwo — ile poczekamy na wynik?

Wyniki testu na ojcostwo zostaną dostarczone w ciągu od 5 do 10 dni roboczych. Istnieje również opcja badania ekspresowego, gdzie wyniki badań dostarczane są w ciągu 48 godzin.

Badanie DNA na ojcostwo — jak wiarygodne są wyniki?

Badanie DNA na ojcostwo są wysoce wiarygodne. Potwierdza ono domniemane ojcostwo w 99% przypadków. Zaprzeczenie ojcostwa przy wykonaniu badania na ojcostwo jest wiarygodne w 100%. Żadna inna metoda nie jest tak skuteczna. Warto jednak  pamiętać, że na wiarygodność testu ma wpływ liczba analizowanych markerów genetycznych, a nie cena testu. Badania DNA na ojcostwo są na tyle skuteczne i wiarygodne, że sąd wykorzystuje je do ustalenia ojcostwa, jeśli zajdzie potrzeba rozwiązania tej kwestii na drodze prawnej.

Data publikacji: , Aktualizacja: