Jak wykonywać test na ojcostwo i czy można go sfałszować?

Badania na ojcostwo są jedyną metodą na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa z wiarygodnością sięgającą 99,9%. Analizy DNA są coraz popularniejsze, szczególnie że można je wykonać nawet bez wychodzenia z domu. Test na ojcostwo oferowany jest przez laboratoria genetyczne w konkurencyjnej cenie – warto korzystać z takich promocji.

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?
Jak się robi test na ojcostwo, czy to skomplikowane?
Czy istnieje możliwość sfałszowania testu na ojcostwo?
Czy da się sprawdzić ojcostwo bez testu na ojcostwo?

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?

Nowoczesny test na ojcostwo można wykonać jeszcze na etapie ciąży, już od 8 tygodnia. „Zwykłe” testy mogą być natomiast wykonywane nawet w dniu narodzin dziecka. Warto podkreślić, że badania na ojcostwo w ciąży są o wiele droższe niż testy na podstawie wymazów, dlatego też cieszą się mniejszym zainteresowaniem.

Jak się robi test na ojcostwo, czy to skomplikowane?

Wykonanie badania DNA na ojcostwo nie jest skomplikowane i próbki wymazu z policzka od dziecka oraz domniemanego ojca można pozyskać w domu. W tym celu wykorzystuje się specjalny zestaw pobraniowy, do którego dołączono dokładną instrukcję. Wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami instrukcji, następnie za pośrednictwem kuriera odsyła się próbki do laboratorium. Wynik jest dostępny po 5-10 dniach roboczych.

Czy istnieje możliwość sfałszowania testu na ojcostwo?

Testy na ojcostwo można sfałszować, jeśli zostaną podmienione próbki. Nie jest trudno o to w warunkach domowych, kiedy test wykonuje się do celów prywatnych. W badaniach na ojcostwo do celów sądowych muszą zostać zachowane określone procedury, a próbki pobiera wyłącznie personel laboratorium – dzięki temu nie ma ryzyka, iż próbka pochodzi od osoby trzeciej i badanie nie jest ważne.

Czy da się sprawdzić ojcostwo bez testu na ojcostwo?

Badania genetyczne na ojcostwo są jedyną pewną metodą na potwierdzenie/wykluczenie ojcostwa. Można bazować na słowach matki dziecka czy opierać się na podobieństwie do dziecka – są to jednak zawodne metody, które bazują na zaufaniu. Jeśli mężczyzna ma jakiekolwiek wątpliwości odnośnie swojego ojcostwa to warto, by wykonał badanie DNA– matka dziecka wcale nie musi o tym wiedzieć.

Data publikacji: , Aktualizacja: