Jakie badania DNA na ojcostwo warto zlecić?

Nowoczesne badania DNA pozwalają szybko i bez stresu potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Badania genetyczne opierają się na analizie DNA pochodzącego od dziecka i domniemanego ojca – z próbek wyodrębnia się markery genetyczne, które następnie są porównywane pod względem podobieństwa.

Badania DNA na ojcostwo, jak zrobić ?
Badania DNA na ojcostwo, jaka cena ?
Badania DNA na ojcostwo, a czas oczekiwania na wyniki
Badania DNA na ojcostwo, jakie próbki ?

Badania DNA na ojcostwo – jak zrobić ?

W celu wykonania badania DNA na ojcostwo wystarczy znaleźć odpowiednie laboratorium, w którym następnie zleca się analizę. W zależności od wybranego badania, zlecający otrzyma informację o tym, jakie próbki zostaną wykorzystane. Najczęściej jest to wymaz z policzka, który pobierany jest w punkcie placówki lub można odesłać go po samodzielnym pobraniu. Próbka musi pochodzić zarówno od domniemanego ojca, jak i od dziecka.

Badania DNA na ojcostwo – jaka cena ?

Cena badania DNA na ojcostwo jest uzależniona od tego, jakie próbki zostaną wykorzystane do analizy. Najtańsze są testy na podstawie wymazu z policzka, można je wykonać już za 400-600 złotych. Cena badań na ojcostwo wykonywanych do celów sądowych wynosi 1500-1700 złotych. Najdroższe są badania wykonywane podczas trwania ciąży – ich cena przekracza 2 tysiące złotych.

Badania DNA na ojcostwo – a czas oczekiwania na wyniki

Czas oczekiwania na wyniki badań na ojcostwo na ogół nie przekracza 5-10 dni roboczych. Oczywiście jest to kwestia, którą reguluje już samo laboratorium i może zależeć od rodzaju próbki wykorzystanej do badania, a nawet od aktualnej ilości zleceń. Niektóre placówki umożliwiają wykonanie badań w trybie przyśpieszonym i wówczas czas oczekiwania na wynik skraca się do 24-48 godzin.

Badania DNA na ojcostwo – jakie próbki ?

Do badania DNA na ojcostwo najczęściej wykorzystuje się wymaz z wewnętrznej strony policzka. W celu wykonania badania można posłużyć się również innymi próbkami, które są nośnikami DNA dziecka oraz domniemanego ojca. Może to być próba krwi, a także mikroślady, czyli przedmioty, na których znajduje się DNA. Wiele zależy od tego, jakie są okoliczności wykonywania badania oraz jakie próbki może pozyskać osoba zlecająca test.

Data publikacji: , Aktualizacja: