Jakie testy na ojcostwo wybrać?

Laboratoria oferują różnorodne testy na ojcostwo, które spełniają oczekiwania każdego klienta. Wszystkie są tak samo wiarygodne, różnią się jednak sposobem wykonania czy również ceną. Badanie DNA to coraz popularniejsza metoda na to, by potwierdzić ojcostwo mężczyzny, szczególnie jeśli ma on jakiekolwiek wątpliwości.

Jakie testy na ojcostwo wybrać?
Czy wszystkie testy na ojcostwo są wiarygodne?
Czy istnieje możliwość wykonania testów na ojcostwo bez zgody matki?
Czy ojciec musi zgodzić się na testy na ojcostwo?

Jakie testy na ojcostwo wybrać?

Każdy test na ojcostwo jest inny, dlatego do wyboru należy podchodzić indywidualnie. Największą popularnością cieszą się badania na podstawie wymazu z policzka, gdzie próbki można pobrać w domu i odesłać je do laboratorium kurierem. Metoda ta jest najwygodniejsza dla klientów i jednocześnie najtańsza. Jeśli ojciec lub matka nie wyrażają zgody na badanie na ojcostwo, konieczne może okazać się wykorzystanie mikrośladów. Istnieje również możliwość ustalenia ojcostwa jeszcze na etapie ciąży.

Czy wszystkie testy na ojcostwo są wiarygodne?

Wszystkie testy DNA na ojcostwo cechują się wiarygodnością na poziomie 99,9%. Oczywiście dotyczy to testów, które są wykonywane przez laboratoria i pochodzą ze sprawdzonego źródła. Największą wiarygodnością cechują się testy, w których badanie opiera się na co najmniej 24 markerach  – wówczas ryzyko wyniku niejednoznacznego jest niskie.

Czy istnieje możliwość wykonania testów na ojcostwo bez zgody matki?

Zgoda matki nie jest wymagana, by wykonywać testy na ojcostwo. Mężczyzna można wykonać je do celów prywatnych, dlatego też nie musi nikogo o tym fakcie informować. Od matki nie trzeba pobierać próbki, wystarczy pozyskać ją od domniemanego ojca oraz od dziecka. Jeśli od dziecka nie można pobrać wymazu to analiza DNA jest możliwa do wykonania również na podstawie mikrośladów, np. smoczka.

Czy ojciec musi zgodzić się na testy na ojcostwo?

Również ojciec nie musi zgadzać się na testy genetyczne na ojcostwo, jeśli badanie jest wykonane w celach prywatnych. Matka może zlecić wykonanie analizy, wykorzystując do tego celu mikroślady pochodzące od domniemanego ojca –  może to być zużyta maszynka do golenia czy nawet włos. Warto jednak pamiętać, że badania do celów prywatnych nie stanowią dla sądu wiarygodnego dowodu np. w sprawach o alimenty.

Data publikacji: , Aktualizacja: