Kiedy warto zrobić badanie DNA na ojcostwo i jak się do tego przygotować?

Gdy o więzach krwi danej rodziny krążą niewygodne plotki, gdy chce się uznać ojcostwo nad dzieckiem ale brak pewności, oraz w kilku innych przypadkach, warto wykonać badanie DNA na ojcostwo. Przy certyfikowanym, specjalistycznym laboratorium wynik jest nieomylny. Próbkę można bardzo łatwo pobrać z przedmiotów codziennego użytku. Użyteczny może również okazać się płyn owodniowy, pobrany w trakcie amniopunkcji.

Badanie DNA na ojcostwo – kiedy zrobić?
Badanie DNA na ojcostwo – co trzeba wiedzieć?
Badanie DNA na ojcostwo – czy można wykonać w trakcie ciąży?
Badanie DNA na ojcostwo – jak się przygotować?

Badanie DNA na ojcostwo – kiedy zrobić?

Badanie DNA na ojcostwo wykonuje się, kiedy zostaje nadszarpnięte zaufanie w kwestii więzów krwi w linii męskiej. A dokładniej:

  • przy sprawach sądowych – np. w sprawach o alimenty czy o zanegowanie ojcostwa
  • gdy trzeba podjąć ważną rodzinną decyzję – np. o uznanie ojcostwa
  • by naprawić relacje w rodzinie, nadszarpnięte przez zwątpienie w więzy krwi
  • by rozwiać plotki i wątpliwości w wierność partnerki
  • by upewnić się ojcostwa w przypadku, gdy potomstwo nie jest wizualnie podobne do ojca

Badanie DNA na ojcostwo – co trzeba wiedzieć?

Jeśli próbki zostały pobrane od dziecka i potencjalnego ojca (a w sprawach sądowych również od matki), wynik badania na ojcostwo jest trafny w 100% i nigdy nie ulegnie zmianie. Dzieje się tak, ponieważ badanie DNA na ojcostwo opiera się na wglądzie w nasze profile genetyczne, rzecz w człowieku niezmienną. Tym samym, niesamowicie trudno jest zafałszować wynik.

Badanie genetyczne na ojcostwo można przeprowadzić na podstawie niemal każdego rodzaju biologicznej próbki pochodzącej od dziecka oraz od domniemanego ojca. Wystarczy szczoteczka do zębów, śliniaczek, smoczek, słomka od napoju, plamka krwi, włos z cebulką, itp. Można do badania zgłosić próbkę dyskretną i w wyniku nie będzie podanych danych osobowych, jednak taki wynik nie może stanowić dowodu w sprawie sądowej.

Przy wyborze laboratorium warto kierować się posiadanymi przez nie certyfikatami, takimi jak np. KIDL, ISFG czy GEDNAP. Jeśli cena badania na ojcostwo jest niska, warto dowiedzieć się, dlaczego (ponieważ to oznacza, że na czymś oszczędza i czy przypadkiem ta oszczędność nie ma wpływu na jakość badania). Ceny przeprowadzenia badania wahają się od 600 złotych do kilku tysięcy. W przypadku postępowania prawnego, sąd może (ale nie musi) opłatę za badanie przenieść na Skarb Państwa.

Badanie DNA na ojcostwo – czy można wykonać w trakcie ciąży?

Tak, badanie DNA na ojcostwo można wykonać w trakcie ciąży. Wówczas w trakcie badań prenatalnych (konkretnie amniopunkcji) pobiera się płyn owodniowy, zwany też wodami płodowymi, który może stanowić próbkę do badania na ojcostwo. Amniopunkcja mimo swojej inwazyjności pozostaje bezpieczną formą badania, o bardzo niewielkim ryzyku powikłań.

Badanie DNA na ojcostwo – jak się przygotować?

Właściwie nie potrzeba innych przygotowań niż finansowe i psychiczne. Badanie DNA na ojcostwo jest trudne do zafałszowania. Stan emocjonalny, spożyty lub nie posiłek, wypita kawa, pora dnia, zmęczenie, itp. nie mają wpływu na wynik.

Data publikacji: , Aktualizacja: