Kto może zdecydować się na test na ojcostwo?

Test na ojcostwo to nowoczesna forma diagnostyki, która każdego roku cieszy się coraz większą popularnością i zaufaniem pacjentów. Najczęściej test na ojcostwo wykonuje domniemany ojciec dziecka, jednak ta sama procedura może obejmować sprawdzenie macierzyństwa. Osobami zlecającymi badanie mogą być również inni krewni dziecka – laboratorium genetyczne nie ingeruje w to, kto jest zlecającym badanie.

Czy test na ojcostwo jest wiarygodnym testem ?
Jaki jest koszt testu na ojcostwo ?
Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo ?
Kiedy wyniki testu na ojcostwo ?

Czy test na ojcostwo jest wiarygodnym testem ?

Test na ojcostwo jest wysoce wiarygodnym testem opierającym się na analizie genetycznej. Dzięki analizie DNA wiarygodność badania dla potwierdzenia ojcostwa wynosi 99%, natomiast w przypadku jego wykluczenia pewność wynosi 100%. Nie ma innej metody, która zapewnia tak wysoką skuteczność i pozwala zyskać pewność odnośnie pokrewieństwa z dzieckiem.

Jaki jest koszt testu na ojcostwo ?

Koszty testów na ojcostwo są stosunkowo nieduże i co ważne, laboratoria genetyczne często oferują atrakcyjne promocje na swoje badania. Ostateczna cena zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju wykonywanego badania. Najtańsze są analizy na podstawie wymazu z policzka – kosztują 400-600 złotych. W przypadku badań na ojcostwo wykonywanych w czasie trwania ciąży, koszt jest bardzo wysoki i wynosi nawet 2000-7000 złotych.

Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo ?

Test DNA na ojcostwo można wykonywać na podstawie kilku rodzajów próbek. Najczęściej wykorzystuje się wymaz z wewnętrznej strony policzka, jednak do analizy można wykorzystać próbkę krwi żylnej czy mikroślady. Laboratoria oferują kilka pakietów na wykonanie swoich badań, zróżnicowanych ze względu na typ próbki wykorzystanej do badania.

Kiedy wyniki testu na ojcostwo ?

Wyniki testu na ojcostwo są szybko udostępniane na portalu pacjenta. Czas oczekiwania na ogół nie przekracza 5 do 10 dni roboczych. Niektóre placówki oferują możliwość wykonania badania DNA na cito i wówczas wynik jest dostępny w maksymalnie 2 dni robocze. Czas oczekiwania na udostępnienie wyniku nie ma wpływu na wiarygodność badania na ojcostwo.

Data publikacji: , Aktualizacja: