Od czego zależy cena wykonania testów na ojcostwo?

Test na ojcostwo to coraz popularniejsze rozwiązanie dla osób, które chcą potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo zarówno po urodzeniu dziecka, jak i jeszcze przed porodem. Badania genetyczne wykazują wysoki stopień wiarygodności, wynoszący 99,9%, dlatego są jedynym pewnym sposobem na przeprowadzenie tego typu badań.

Czy cena testu na ojcostwo zależy od rodzaju próbek, Czy cena testu na ojcostwo zależy od rodzaju badania, Test na ojcostwo cena - dlaczego cena testu w ciąży jest tak wysoka, Czy test na ojcostwo można zrobić za darmo

Czy cena testu na ojcostwo zależy od rodzaju próbek?
Czy cena testu na ojcostwo zależy od rodzaju badania?
Test na ojcostwo cena – dlaczego cena testu w ciąży jest tak wysoka?
Czy test na ojcostwo można zrobić za darmo?

Czy cena testu na ojcostwo zależy od rodzaju próbek?

Test na ojcostwo cena to istotna kwestia, o którą pytają osoby zainteresowane przeprowadzeniem analizy genetycznej. Cena badania na ojcostwo różni się w zależności od rodzaju próbki – wymaz pobierany samodzielnie obniża cenę badania, natomiast próbka krwi wymaga obsługi laboratorium, a więc koszty automatycznie rosną. Najdroższe jest badanie na ojcostwo, do którego wykorzystuje się próbkę płynu owodniowego pobraną od kobiety ciężarnej.

Czy cena testu na ojcostwo zależy od rodzaju badania?

Cena testów na ojcostwo w dużej mierze zależy od rodzaju badania. Całkiem inne procedury dotyczą bowiem pobierania wymazu z wewnętrznej części policzka, jeszcze inne materiału pobieranego z krwi. Najwięcej doświadczenia wymaga natomiast pobranie próbki płynu owodniowego, co wymaga również specjalnej procedury – nie da się ukryć, że rodzaj badania ma ogromny wpływ na ostateczne koszty analizy DNA.

Test na ojcostwo cena – dlaczego cena testu w ciąży jest tak wysoka?

Wysokie koszty wykonania testu na ojcostwo jeszcze podczas trwania ciąży wynikają ze skomplikowanych procedur dotyczących pobierania próbek. Płyn owodniowy czy fragment kosmówki zawsze musi być pobierany pod nadzorem lekarza, podczas użycia USG. Wymagany jest wyspecjalizowany gabinet i odpowiednio wyszkolona obsługa medyczna – takiej próbki nie da się pozyskać w domu. Dodatkowo wymagane jest pobranie krwi matki oraz porównanie wyników z materiałem biologicznym potencjalnego ojca. Tak naprawdę należy wykonać kilka badań, co generuje dodatkowe koszty.

Czy test na ojcostwo można zrobić za darmo?

Testy na ojcostwo nie są wykonywane w celach medycznych, a więc nie ma możliwości uzyskania refundacji kosztów z NFZ. Szansą na bezpłatne wykonanie testów jest jedynie decyzja sądu, która może obciążyć kosztami badania tylko jednego z rodziców dziecka. W każdym innym przypadku, za badanie należy zapłacić z własnej kieszeni.

Data publikacji: , Aktualizacja: