Czy bliźnięta mogą mieć różnych ojców?

Już całkiem niedługo, czyli 19 maja, obchodzić będziemy Ogólnopolski Dzień Bliźniąt. Z tej okazji warto przez chwilę zastanowić się nad najbardziej popularnymi pytaniami dotyczącymi bliźniaków. Czym tak na prawdę różnią się bliźnięta jednojajowe i dwujajowe? Czy to możliwe, aby bliźniaki miały dwóch różnych ojców? Czy możliwe jest wykonanie testu na ojcostwo u bliźniąt? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czym różnią się bliźnięta jednojajowe od dwujajowych?

O bliźniętach jednojajowych mówimy wtedy, gdy nowo narodzona dwójka przychodzi na świat w wyniku zapłodnienia tylko jednej komórki jajowej za pomocą jednego plemnika. Bliźnięta te mają więc taki sam materiał genetyczny, co wpływa na jednakową płeć i bardzo zbliżony wygląd dzieci.

Analogicznie o bliźniętach dwujajowych mówimy, gdy przy udziale dwóch plemników dojdzie do zapłodnienia dwóch komórek jajowych. Bliźnięta takie nie są zatem identyczne oraz mogą różnić się płcią.

To może Cię zainteresować: Czy da się sfałszować test na ojcostwo?

Czy bliźnięta mogą mieć różnych ojców?

Sytuacja, w której bliźnięta mają dwóch ojców wydaje się być niemożliwa, jednak zdarzają się takie przypadki. Badania genetyczne potwierdziły, co prawda jedynie kilka przypadków na całym świecie, jednak jak najbardziej taka sytuacja może mieć miejsce.

Zdarza się tak oczywiście jedynie w przypadku bliźniaków dwujajowych, a do sytuacji takiej dojść może w następujących przypadkach:

✅ W sytuacji, gdy kobieta będąca w fazie owulacji odbędzie stosunek seksualny z dwoma mężczyznami, a uwolnione zostanie nie jedna, a dwie komórki jajowe gotowe do zapłodnienia.

✅ Jeśli kobieta najpierw odbędzie stosunek z jednym mężczyzną na krótko przed owulacją i jego nasienie pozostanie w jej organizmie. Następnie kobieta ta odbędzie kolejny stosunek z innym mężczyzną (już w trakcie trwania owulacji). Również w tym przypadku muszą zostać uwolnione dwie komórki jajowe, które zostaną zapłodnione przez plemniki należące do obu mężczyzn.

✅ W sytuacji, gdy kobieta będąca w ciąży z jednym mężczyzną, może dojść do dodatkowej owulacji na wczesnym etapie ciąży. Jeśli taka kobieta odbędzie w tym czasie stosunek z innym mężczyzną może zostać przez niego ponownie zapłodniona.

Czy można zrobić test na ojcostwo u bliźniąt?

Oczywiście, że badanie na ojcostwo można wykonać również u bliźniąt. Niezbędne jest jednak udzielenie informacji o tym, czy bliźnięta są jednojajowe czy może dwujajowe.

Jeśli mamy do czynienia z bliźniętami jednojajowymi, a więc posiadającymi identyczny profil genetyczny, można ograniczyć się do przebadania tylko jednego dziecka. Jednakże laboratoria dbające o wiarygodność przeprowadzonych badań DNA zalecają przebadanie obojga bliźniaków.

Z kolei bliźnięta dwujajowe, które różnią się profilem genetycznym, mogą mieć różnych ojców, dlatego takie dzieci bada się oddzielnie.

Ciekawy artykuł: Czy całowanie może zafałszować wynik testu na ojcostwo?

Data publikacji: , Aktualizacja: