Czy całowanie może zafałszować wynik testu na ojcostwo?

Całowanie przed testem na ojcostwo – czy może mieć wpływ na wynik badania DNA? 💋 W końcu podczas długiego i namiętnego pocałunku materiał genetyczny jednej osoby może znaleźć się w jamie ustnej drugiej. A potem pobranie próbek… Czy całowanie może zafałszować wynik testu na ojcostwo? Sprawdź!

Spis treści:

Czy całowanie przed testem na ojcostwo wpłynie na wynik?

Wiele osób zastanawia się, czy całowanie przed testem na ojcostwo wpłynie na wynik tego badania. Przecież podczas pocałunku ma miejsce wymiana śliny oraz naskórka, więc DNA jednej osoby może znaleźć się w jamie ustnej drugiej… Co zatem w momencie, gdy zaraz po namiętnym pocałunku będą pobierane wymazy do badania na ojcostwo?

Tak naprawdę… Taki pocałunek nie zafałszuje wyniku badania ani nie wpłynie na niego w żaden sposób! Może zdarzyć się jedynie, że na próbce widoczna będzie mieszanina DNA. W praktyce oznacza to, że widoczne będą różne profile DNA (a każdy oprócz bliźniąt jednojajowych ma niepowtarzalny). Taką próbkę nasze laboratorium do razu odrzuci, ponieważ do wydania wiarygodnego wyniku wykorzystujemy tylko próbki z jednym profilem DNA. Konieczne będzie wtedy pobranie kolejnej próbki.

Warto ponadto wiedzieć, że tak naprawdę do testu DNA na ojcostwo wykorzystuje się nabłonek z policzka, a nie ślinę.

Czy można sfałszować wynik testu na ojcostwo?

Już teraz wiesz, że pocałunek – nawet długi i namiętny – nie ma wpływu na wynik testu na ojcostwo. Może co najwyżej spowodować, że pobranie wymazu z policzka będzie konieczne jeszcze raz. Na wynik badania nie wpłyną też takie czynniki jak żucie gumy, jedzenie, picie, palenie papierosów, alkohol i inne używki, leki, infekcja…

To dlatego, że analizowane fragmenty DNA są niezależne od czynników zewnętrznych i nie zmieniają się. Laboratoria zalecają ok. 1 h przed pobraniem nie zanieczyszczać jamy ustnej po to, aby próbka nadawała się do badania i nie była zdegradowana.

To może Cię zainteresować: Czy da się sfałszować test na ojcostwo?

Czy test na ojcostwo jest pewny?

Wynik jest pewny, jeśli wybierzesz wiarygodne laboratorium, a próbki będą pochodziły od odpowiednich osób. Dla wiarygodności wyniku badania DNA na ojcostwo najważniejsze są:

  • posiadane certyfikaty i udział w zewnętrznych kontrolach,
  • doświadczenie w realizacji badań genetycznych,
  • najwyższej jakości odczynniki wykorzystywane do badań,
  • stosowanie rygorystycznych procedur bezpieczeństwa (np. wykonywanie testu ojcostwa raz jeszcze, gdy wynik wskaże na wykluczenie).

To może Cię zainteresować: Czy próbki do testu na ojcostwo trzeba trzymać w lodówce? Sprawdź ✅

Data publikacji: , Aktualizacja: