Czy jest możliwe zaprzeczenie ojcostwa bez badania DNA?

Testy na ojcostwo to najpewniejszy sposób na potwierdzenie lub wykluczenie, czy dany mężczyzna to biologiczny ojciec danego dziecka. Nic więc dziwnego, że wyniki takich badań są bardzo dobrymi dowodami dla sądu i często wystarczają do wydania wyroku. Ale czy jest możliwe zaprzeczenie ojcostwa bez badania DNA?

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy jest możliwe zaprzeczenie ojcostwa bez badania DNA?

Decyzja o zaprzeczeniu ojcostwa należy do sądu. To sędzia na podstawie przedstawionych dowodów ogłasza wyrok. Jeśli inne dowody będą wystarczające , zaprzeczenie ojcostwa bez badania DNA jest możliwe.

Brak przedstawionego wyniku badania DNA bardzo często jednak wydłuża cały proces do kilku rozpraw rozciągniętych w czasie. Sędzia musi bowiem wziąć pod uwagę takie dowody jak sms-y, zdjęcia, zeznania świadków. Świadkowie muszą więc dopiero zostać powołani, stawić się w sądzie i przedstawić swoją wersję.

Kiedy konieczne jest zaprzeczenie ojcostwa?

Zaprzeczenie ojcostwa wykorzystywane jest wtedy, kiedy mężczyzna niebędący biologicznym ojcem badanego dziecka zostanie wpisany w jego akt urodzenia. Najczęściej ma to miejsce w momencie, gdy zachodzi domniemanie ojcostwa.

⏩ Na czym polega ta zasada? Mówi ona o tym, że jeśli dziecko urodzi się w czasie trwania małżeństwa lub do 300 dni od jego ustania albo unieważnienia, ojcem prawnym zostaje zawsze (były) mąż matki. Nawet jeśli  para nie ma ze sobą już żadnego kontaktu, a kobieta od dawna żyje z innym mężczyzną.

To może Cię zainteresować: Jakie dowody można wykorzystać w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa?

Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed zaprzeczeniem ojcostwa?

Wiele osób zastanawia się, czy warto zrobić badanie ojcostwa jeszcze przed rozpoczęciem sprawy w sądzie. Stawienie się na rozprawie z gotowym wynikiem badania DNA jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem. Dlaczego?

Oszczędność czasu i nerwów – wynik badania DNA jest niepodważalnym dowodem i często wystarczy on, by zaprzeczyć ojcostwo już na pierwszej rozprawie (jeśli żadna ze stron nie wnosi sprzeciwu). Dzięki temu nie trzeba kilka razy jeździć do sądu, można unormować swoją sytuację prawną szybciej.

Oszczędność pieniędzy – i to nie tylko ta związana z brakiem konieczności jeżdżenia do sądu kilka razy. Również jeśli to sąd zleci badanie strony mogą być narażone na wyższe koszty. A to dlatego, że najczęściej za badania zlecone przez sąd płacą również strony, a często jest to badanie droższe niż to zlecane prywatnie.

Wygoda w wykonaniu badania – zlecając test ojcostwa samodzielnie, można wybrać dogodny termin i miejsce. Gdy jest się skierowanym z sądu, zwykle będzie to narzucone z góry.

 

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Oceń
Data publikacji: , Aktualizacja: