Jakie dowody można wykorzystać w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa?

Do zaprzeczenia ojcostwa dochodzi w sądzie. Aby wykazać swoje racje, konieczne jest zatem posłużenie się dowodami. Jakie dowody można wykorzystać w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa? Przede wszystkim – wynik testu na ojcostwo, który jest dla sądu najpewniejszy i pozwala rozstrzygnąć wiele spraw nawet na jednej rozprawie. Dowiedz się więcej!

Tego dowiesz się z artykułu:

Jakie dowody można wykorzystać w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa?

Dowody wykorzystywane w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa to przede wszystkim:

  • wynik testu DNA na ojcostwo – w wielu przypadkach wystarczy nawet badanie do celów prywatnych (warto jednak zadbać o wynik z danymi osobowymi),
  • zdjęcia,
  • zeznania świadków,
  • sms-y, maile.

Tak naprawdę od sądu zależy, które z nich będzie chciał wykorzystać. Z doświadczenia Pacjentów wiemy, że najpewniejszy jest zawsze wynik testu DNA.

Dlaczego wynik testu na ojcostwo warto mieć przed rozpoczęciem sprawy?

Wiele osób uważa, że na badania ojcostwa w razie potrzeby skieruje sąd. Prawda jest jednak taka, że sądy bardzo rzadko kierują na testy DNA na ojcostwo. Jeśli nie mają gotowego wyniku – nierzadko decydują się na rozstrzygnięcie sprawy na podstawie innych dowodów. A to powoduje, że wszystko znacznie się wydłuża, ponieważ potrzeba wielu dowodów, zebrania świadków etc.

Wykonanie badania DNA na ojcostwo przed rozpoczęciem sprawy w sądzie pozwala:

✅ Oszczędzić czas i nerwy – jeśli nikt nie wnosi sprzeciwu, sprawa może zamknąć się nawet na pierwszej rozprawie. Nie trzeba zatem tracić czasu i nerwów na kolejne wizyty w sądzie.

✅ Oszczędzić pieniądze – im więcej rozpraw, tym więcej trzeba zapłacić, a ponadto – jeśli sąd zdecyduje na skierowanie na test na ojcostwo, często będzie to badanie droższe niż to realizowane prywatnie. A za takie testy w większości przypadków i tak płacą strony postępowania. Wbrew powszechnie krążącej opinii sąd nie opłaca każdego badania na ojcostwo (robi to naprawdę rzadko, np. gdy dziecko przebywa w ośrodku opiekuńczym).

✅ Zrobić badanie na ojcostwo wygodnie – w wybranym przez siebie laboratorium, w dogodnym terminie i miejscu, a nie w wyznaczonym z góry.

Poczytaj też: Kto płaci za badania DNA zlecone przez sąd?

Co zrobić, jeśli minął termin zaprzeczenia ojcostwa?

Terminy na zaprzeczenie ojcostwa są restrykcyjne. Przykładowo: mężczyzna ma na złożenie pozwu 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedział się o narodzinach dziecka. Co jednak w sytuacji, gdy dopiero po jakimś czasie okaże się, że dziecko wcale nie pochodzi od niego?

Jeśli minął termin zaprzeczenia ojcostwa, istnieje możliwość złożenia wniosku do prokuratora. On jako jedyny nie jest bowiem związany żadnym terminem i może rozpocząć sprawę o zaprzeczenie ojcostwa w każdej chwili. Trzeba go jednak do tego przekonać…

⏩ I tu z pomocą znów przychodzi wynik testu na ojcostwo. Dla prokuratora jest on dowodem, że rozpoczęcie sprawy rzeczywiście jest zasadne. Bez wyniku badania rzadko decyduje się on na złożenie pozwu, ponieważ nie ma ku temu przesłanek.

Ciekawy artykuł: Czy można zrobić test DNA z włosa? ➡ Sprawdź!


Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Oceń
Data publikacji: , Aktualizacja: