Czy test na ojcostwo można zrobić w szpitalu?

Testy na ojcostwo nie są dostępne standardowo w szpitalach – nie jest to badanie medyczne mające na celu sprawdzenie stanu zdrowia dziecka 🏥 Badania nie zrobią więc pracujący w szpitalu lekarz czy pielęgniarka zaraz po narodzinach, razem np. z ważeniem dziecka. Jeśli zależy Ci na czasie i chcesz zrobić badanie ojcostwa tak szybko, jak to możliwe – wystarczy kupić zestaw do pobrania próbek i pobrać je od dziecka w szpitalu samodzielnie już od drugiej doby życia.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy test na ojcostwo można zrobić w szpitalu?

⏩ Test na ojcostwo można zrobić w szpitalu – pod warunkiem, że zaopatrzysz się w zestaw do samodzielnego pobierania próbek. Nie musisz czekać, aż maluch z mamą wyjdą ze szpitala, by pobrać próbki i odesłać je do laboratorium.

Badanie DNA na ojcostwo nie zostanie jednak wykonane standardowo i nie zrobi go personel medyczny szpitala. Nie jest też badaniem medycznym, więc nie refunduje go NFZ.

Poczytaj więcej: Czy można zrobić badanie na ojcostwo na NFZ?

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?

Badanie na ojcostwo można najwcześniej zrobić od drugiej doby życia dziecka. Niemalże kilka chwil po porodzie można więc pobrać od malucha próbkę i odesłać do analizy. To pozwala uzyskać bardzo szybki wynik, a więc i jak najszybciej unormować prawną sytuację (np. uznać ojcostwo).

Oprócz wykonywania badania w szpitalu po narodzinach za pomocą zestawu pobraniowego wiele osób decyduje się też na umówienie wizyty domowej pielęgniarki. Wówczas zaraz po powrocie do domu pielęgniarka przychodzi i pobiera próbki od malucha.

Na czym polega test na ojcostwo?

Test na ojcostwo polega na pobraniu próbek od dziecka i ojca, a następnie ich porównaniu. Mogą to być wymazy z policzka (bardzo łatwe, bezbolesne i szybkie do pobrania nawet od noworodka), jak i próbki dyskretne takie jak smoczek, gumki z pampersa, pieluszka czy chusteczka.

Do badania DNA wystarczy zamówić zestaw pod wskazany adres kurierem bądź do paczkomatu albo umówić wizytę w przychodni lub wizytę domową pielęgniarki (bardzo wygodne szczególnie przy bardzo małych dzieciach).

Ciekawy artykuł: Na czym polega test na ojcostwo online? 📲

Data publikacji: , Aktualizacja: