Kto pokrywa koszty testu na ojcostwo?
Wiele osób przed zrobieniem badania DNA zastanawia się przede wszystkim, kto pokrywa koszty testu na ojcostwo. Czy za badanie płaci osoba zlecająca, sąd czy może koszty można w jakiś sposób rozłożyć? Czy test na ojcostwo da się zrobić bezpłatnie? Sprawdź.
Tego dowiesz się z artykułu:
- Kto pokrywa koszty testu na ojcostwo?
- Kto pokrywa koszty testu na ojcostwo do sądu?
- Czy test na ojcostwo można zrobić bezpłatnie?
Kto pokrywa koszty testu na ojcostwo?
Jeżeli test na ojcostwo jest zlecany bez skierowania z sądu (to najczęstszy wariant, który pozwala oszczędzić czas i nerwy oraz szybko uzyskać pewną informację co do ojcostwa), koszty pokrywa osoba zlecająca (zleceniodawca). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczestnicy testu DNA na ojcostwo uzgodnili między sobą inny podział. Ważne, aby test został opłacony w całości, ponieważ wtedy zostanie wydany wynik.
Kto pokrywa koszty testu na ojcostwo do sądu?
W przypadku testu na ojcostwo do sądu bez skierowania z sądu koszt również pokrywa zleceniodawca. Jeżeli badanie ojcostwa realizowane jest na skierowanie organów wymiaru sprawiedliwości, sąd może zdecydować o opłatach.
Najczęściej wnosi je strona przegrana, jednak może dojść również do podziału kosztów. W bardzo skrajnych przypadkach sąd może zdecydować o zwolnieniu z kosztów.
Poczytaj więcej: Kto płaci za badania DNA zlecone przez sąd?
Czy test na ojcostwo można zrobić bezpłatnie?
Wiele osób liczy na bezpłatne wykonanie testu na ojcostwo, gdy to sąd skieruje uczestników na badania. W praktyce takie sytuacje mają miejsce bardzo rzadko – głównie w sytuacji, gdy zagrożone jest dobro dziecka (np. przebywa w zakładzie opiekuńczym).
Badanie DNA na ojcostwo nie jest również badaniem mającym na celu wykrycie choroby czy pomoc w leczeniu, nie może być więc refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).
Test na ojcostwo można więc zrobić bezpłatnie niezwykle rzadko. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości co do ojcostwa warto zdecydować się jednak na badanie i opłacić je z własnej kieszeni. Wynik daje bowiem pewność na zawsze. Opłaty można również rozłożyć na korzystne raty – wystarczy dopytać w laboratorium o możliwości finansowania.
To może Cię zainteresować: Czy można zrobić badanie na ojcostwo na NFZ?
Data publikacji: , Aktualizacja: