Mój syn nie jest do mnie podobny. Czy na pewno jestem jego ojcem?

Twój syn nie jest do Ciebie podobny i z tego względu masz wątpliwości co do swojego ojcostwa? Dziedziczenie jest złożonym procesem i brak podobieństwa nie musi oznaczać braku pokrewieństwa. Wykonanie testu DNA jednoznacznie pozwoli Ci potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo!

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy brak podobieństwa do rodziców oznacza brak pokrewieństwa?

Często mężczyźni mają niepokojące myśli związane z dziećmi. Pojawiają się refleksje typu „mój syn nie jest do mnie podobny” i powodują różnego rodzaju obawy. Wynika to z tego, że np. tata ma ciemne włosy i oczy, a synek wręcz przeciwnie – blond włosy i niebieskie oczy.

Czy brak podobieństwa do rodziców świadczy o braku pokrewieństwa? Okazuje się, że nie zawsze. Wszystko zależne jest od genów.

Mój syn nie jest do mnie podobny. Na czym polega dziedziczenie?

 Niektóre cechy – np. kolor włosów czy kolor oczu – są dziedziczone po rodzicach wielogenowo. Połowę materiału genetycznego dziedziczymy po ojcu, a połowę po matce. I chociaż większość cech dziecka trudno przewidzieć, można próbować określić niektóre z nich.

Przekazane przez rodzica geny mogą być dominujące („silniejsze”) lub recesywne („słabsze”). Przykładem może być właśnie kolor włosów. Cechą dominującą są włosy ciemne, natomiast recesywną włosy jasne.

Żeby dziecko miało ciemne włosy – wystarczy, że odziedziczy „silniejsze” geny przynajmniej od jednego z rodziców. Żeby miało włosy jasne – oba geny muszą być „słabsze”, czyli zarówno mama, jak i tata, muszą przekazać geny „słabsze”.

Mówi mgr Krystyna Szymczyk – diagnosta laboratoryjny (źródło: https://www.testdna.pl/moje-dziecko-nie-jest-do-mnie-podobne/)

Na czym polega to w praktyce? Ciemne oczy u dziecka to wynik skrzyżowania obojga rodziców mających ciemne oczy lub jednego mającego ciemne i drugiego mającego jasne. Natomiast jasne oczy u dziecka świadczą o tym, że oboje z rodziców mają jasne oczy, jedno z rodziców ma jasne oczy lub oboje mają ciemne oczy.

Wynika to z tego, że przy ciemnych oczach jedna część genów może mieć recesywny charakter. To znaczy, że jeśli matka ma ciemne oczy, a w tym jeden z genów jest recesywny a drugi dominujący, i ojciec ma ciemne oczy (gen recesywny i gen dominujący) to może być tak, że przekażą dziecku geny recesywne. Jest to przykład tego, że kolor oczu nie może świadczyć ani o pokrewieństwie, ani o jego braku.

Jeśli martwisz się myślami typu „mój syn nie jest do mnie podobny” wiesz już, że o niczym to jeszcze nie przesądza. Jednak by pozbyć się wszelkich wątpliwości, warto wykonać test DNA na ojcostwo.

Mój syn nie jest do mnie podobny – co robić?

W przypadku, gdy dziecko nie jest do Ciebie podobne lub masz jakiekolwiek wątpliwości  co do ojcostwa, rozważ wykonanie testu DNA. Dzięki temu odzyskasz spokój na całe życie, gdyż wynik testu na ojcostwo jest jednoznaczny i całkowicie pewny. Badanie na ojcostwo polega  na ustaleniu profili genetycznych i ich porównaniu. W tym celu od dziecka, mężczyzny i ewentualnie matki pobierana jest próbka materiału genetycznego.

Profile DNA, nazywane „genetycznymi odciskami palca” są dla każdego człowieka unikalne oraz dziedziczone po rodzicach.  Badanie to wykonuje się prywatnie lub do procesu sądowego. Próbką może być wymaz z policzka, mikroślady (np. używana szczoteczka do zębów), krew.

Test ojcostwa wykonywany jest raz na całe życie! Warto więc wybrać dobre laboratorium. Pozwoli Ci to pozbyć się dręczących wątpliwości.

 

Data publikacji: , Aktualizacja: