Moje dziecko nie jest do mnie podobne

Moje dziecko nie jest do mnie podobne… Jakże wielu mężczyzn doświadczyło tego typu myśli i rozterek  z nimi związanych. Jeśli dziecko nie jest podobne do taty, to zaraz pojawia się niepewność co do ojcostwa. Czy słusznie? Czy brak podobieństwa oznacza brak pokrewieństwa? Otóż nie zawsze. Jedyną pewną odpowiedź na to pytanie może dać wynik badania DNA.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy brak podobieństwa zawsze wyklucza ojcostwo?

Gdy tata jest brunetem o ciemnych oczach, a dziecko blondynem o niebieskich, pojawiają się obawy typu  „moje dziecko nie jest do mnie podobne, czy to możliwe, żebym ja był jego ojcem”?

Jest to jak najbardziej możliwe, gdyż brak podobieństwa nie musi oznaczać braku pokrewieństwa. Jednak by to sprawdzić, należy przeprowadzić test DNA.

Dziecko może, ale nie musi być podobne do rodziców. Wynika to z tego, które geny zostały przekazane potomkowi – słabsze czy silniejsze. Dla przykładu, dziecko może mieć jasne włosy, jeśli jeden z rodziców ma jasne włosy, oboje rodziców ma jasne włosy lub oboje rodziców ma ciemne włosy. Tak więc wszystko zależy od dziedziczenia.

Na czym polega dziedziczenie?

Takie cechy jak np. kolor oczu czy włosów są dziedziczone po rodzicach w sposób wielogenowy. Dziecko połowę genów dziedziczy po ojcu, a połowę po matce. Na tej podstawie można próbować przewidzieć niektóre cechy dziecka, ale większość z nich jest trudna do określenia.

Geny, które przekazuje rodzic, mogą być dominujące  (czyli te silniejsze) oraz recesywne (czyli te słabsze). W odniesieniu do koloru włosów to cechą dominującą są włosy ciemne, a włosy jasne recesywną. W związku z tym, dziecko może mieć ciemne włosy, jeśli odziedziczy dominujące geny od jednego z rodziców. Natomiast może mieć jasne włosy, jeśli zarówno od matki, jak i ojca odziedziczy geny recesywne.

Jak zyskać pewność co do ojcostwa?

Jeśli mężczyzna ma myśli takie jak „moje dziecko nie jest do mnie podobne, inaczej się zachowuje, inaczej wygląda” – najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie badań genetycznych. Tylko ich wynik przedstawi jednoznaczną i pewną odpowiedź co do ojcostwa mężczyzny. Do wykonania takiego testu DNA wystarczą próbki, np. takie jak smoczek, nadgryzione ciastko, maszynka do golenia, włos z cebulką.

Badania DNA pozwalają na ustalenie profili genetycznych, które są wyróżnikiem danej osoby. Dzięki ich porównaniu można jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo.

Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo?

Test na ojcostwo jest nadzieją na to, by:

  • odzyskać pewność i pozbyć się myśli typu: moje dziecko nie jest do mnie podobne,
  • unormować prawną sytuację całej rodziny – jest to również dowód w sprawach sądowych o uznanie lub zaprzeczenie ojcostwa,
  • poprawić relacje z bliskimi – obawy i wątpliwości są źródłem nerwowej atmosfery, natomiast uzyskanie pewności to szansa na naprawę zerwanych więzi.
Data publikacji: , Aktualizacja: