Na czym polega test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia?

Test na ojcostwo w ciąży można zrobić na dwa sposoby – od 8 tygodnia (wówczas do badania wykorzystuje się wolne płodowe DNA krążące w krwiobiegu matki) oraz od 15 tygodnia (gdy próbka pobierana jest w czasie badań prenatalnych). Na czym polega test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia i co jeszcze warto wiedzieć?

Tego dowiesz się z artykułu:

Na czym polega test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia?

Test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia polega na pobraniu niewielkiej próbki płynu owodniowego w czasie badań prenatalnych i porównaniu jej z dowolnymi próbkami od rodziców. Od domniemanego ojca można zatem przekazać np. niedopałek papierosa, maszynkę do golenia czy szczoteczkę do zębów.

Dzięki ustaleniu profili genetycznych i ich porównaniu można jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo jeszcze na etapie ciąży. Wynik dostępny jest do 10 dni roboczych, jednak za opłatą można przyspieszyć go do 48 godzin.

Jak wygląda test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia?

Pobranie próbki do testu na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia ma miejsce pod ścisłą kontrolą USG w czasie amniopunkcji. Próbkę pobiera jeden z 5 najlepszych specjalistów w Polsce, który każdorazowo kwalifikuje pacjentkę do pobrania. Stosowany jest nowoczesny sprzęt.

Oprócz uzyskania wyniku badania na ojcostwo bezpłatnie można otrzymać też wynik badania dziecka pod kątem najczęściej występujących wad genetycznych, m.in. zespołu Downa.

To może Cię zainteresować: Na czym polega test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży?

Czy test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia jest pewny?

Tak – test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia pozwala wydać jednoznaczny rezultat, równie pewny jak badania DNA wykonywanego po narodzinach.

Nie trzeba zatem czekać, aż dziecko pojawi się na świecie. To pozwala odzyskać spokój i oczekiwać na nadejście malucha bez niepotrzebnych nerwów i stresu, a także lepiej przygotować się do roli rodzica.

Ciekawy artykuł: Badanie ojcostwa w ciąży? To możliwe już od 8 tygodnia! ➡ Sprawdź!

Data publikacji: , Aktualizacja: