Czy można palić papierosy przed testem na ojcostwo?

Papierosy to dla wielu osób sposób na odreagowanie stresu. Zdarza się więc, że zaraz przed pobraniem wymazu z policzka do badania ojcostwa mamy ochotę na „dymka”. Czy jednak można palić papierosy przed testem na ojcostwo? Czy wpłynie to w jakikolwiek sposób na wynik badania DNA? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy można palić papierosy przed testem na ojcostwo?

Jeśli robisz test ojcostwa na podstawie wymazu z policzka, ok. 1 godzinę przed pobraniem wymazu nie należy palić papierosów. Chodzi o to, aby jama ustna nie była zanieczyszczona. Jeśli będzie, może się okazać, że wymaz będzie trzeba pobrać raz jeszcze. A to wydłuży całą analizę.

Nie ma tutaj jednak mowy o żadnym zakłamaniu wyniku. Papierosy, alkohol, leki, choroba i inne tego rodzaju czynniki nie mają bowiem wpływu na rezultat. Fragmenty DNA analizowane w badaniach na ojcostwo są niezmienne bez względu na czynniki zewnętrzne.

Jak przygotować się do testu na ojcostwo?

Testy na ojcostwo na podstawie wymazów z policzka wymagają lekkiego przygotowania. Ok. 1 godzinę przed pobraniem (w placówce lub w domu) nie jedz, nie pij, nie pal papierosów, nie żuj gumy ani nie zanieczyszczaj w inny sposób jamy ustnej. W przeciwnym razie próbka może nie nadawać się do badania.

Ważne! Niedopałek papierosa jest doskonałą próbką dyskretną do badania DNA na ojcostwo. Jeśli chcesz przekazać ją do testu, wystarczy zapakować ją do czystej papierowej koperty.

Co wpływa na wynik badania na ojcostwo?

Na wynik testu DNA na ojcostwo nie mają wpływu czynniki zewnętrzne. W tym przypadku ważny jest wybór odpowiedniego laboratorium. Tylko wiarygodne laboratorium wyda jednoznaczny i pewny wynik. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka? 6 najważniejszych elementów:

  • analiza 24 markerów DNA,
  • doświadczenie i specjalizacja w badaniach DNA,
  • wysokiej jakości odczynniki,
  • certyfikaty i udział w kontrolach zewnętrznych,
  • możliwość umieszczenia danych osobowych na wyniku,
  • profile genetyczne na wyniku.

Poczytaj więcej:

 

Data publikacji: , Aktualizacja: