Syn nie jest podobny do ojca – co robić?

Dla wielu osób podobieństwo w wyglądzie zewnętrznym jest synonimem bycia spokrewnionym. Gdy dziecko przychodzi na świat, wszyscy doszukują się w nim podobieństwa do rodziców. Co jednak w sytuacji, gdy syn nie jest podobny do ojca? Czy to zawsze oznacza, że nie jest jego biologicznym dzieckiem? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy brak podobieństwa zawsze oznacza brak pokrewieństwa?

Kiedy ojciec ma ciemną karnację, włosy i oczy, a dziecko rodzi się niebieskookim blondynem – dla wielu osób to dość niecodzienna sytuacja. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że brak fizycznego podobieństwa nie zawsze musi być tożsamy z brakiem pokrewieństwa. Jak to możliwe?

Dzieje się tak dlatego, że dziecko jest połączeniem genów obojga rodziców, a wiele cech fizycznych dziedziczymy w układzie dwóch genów. Za niektóre cechy odpowiadają geny silniejsze, a za inne – słabsze.

⏩ Omówmy to na przykładzie. Za ciemne włosy odpowiadają geny silniejsze – aby dziecko urodziło się z takimi włosami, wystarczy przekazanie genów silniejszych przez jednego z rodziców. W praktyce oznacza to, że jasne włosy może mieć dziecko obojga rodziców o jasnych włosach, jednego rodzica o ciemnych włosach, a nawet… obojga rodziców o włosach ciemnych!

Syn nie jest podobny do ojca – co robić?

Jeżeli syn nie jest podobny do ojca, niektórym osobom zapala się czerwona lampka – szczególnie przy pojawiających się plotkach czy podejrzeniu zdrady. Chociaż sam brak podobieństwa wcale nie oznacza jeszcze braku pokrewieństwa, tego typu wątpliwości nie znikną same. Bedą jedynie narastały…

Wiele osób w takim momencie zastanawia się nad badaniem na ojcostwo – i słusznie. Badania genetyczne są jedynym sposobem, aby potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. W badaniu tym porównywane są profile genetyczne, nazywane „genetycznym odciskiem palca”. Każdy z nas ma swój indywidualny profil, który jest dziedziczony w połowie po ojcu i w połowie po matce.

Jak sprawdzić ojcostwo? 3 kroki

Wykonanie badania DNA na ojcostwo jest bardzo proste.

Syn nie jest podobny do ojca

Syn nie jest podobny do ojcaSyn nie jest podobny do ojcaSyn nie jest podobny do ojca

Data publikacji: , Aktualizacja: