Test na ojcostwo w ciąży a ciąża bliźniacza

Test na ojcostwo w ciąży, a ciąża bliźniacza. To dylemat, który czasem towarzyszy rodzicom, będącym w ciąży mnogiej. W Polsce badanie ojcostwa w trakcie ciąży w dalszym ciągu jest rzadkością. Jest jednak kilka placówek, które realizują badania nawet w tak szerokim zakresie, dlatego warto wcześniej zapoznać się jak wygląda test na ojcostwo w ciąży bliźniaczej

Tego dowiesz się z artykułu:

Ciąża bliźniacza – test na ojcostwo w ciąży bliźniaczej

Test na ojcostwo w ciąży, a ciąża bliźniacza – jak wygląda cała procedura?

Test na ojcostwo, a ciąża bliźniacza – próbki

Gdzie zrobić testy na ojcostwo w ciąży bliźniaczej?
grupa krwi dziecka a ojcostwo, grupa krwi a ojcostwo, jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi
grupa krwi dziecka a ojcostwo, grupa krwi a ojcostwo, jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi

Ciąża bliźniacza – test na ojcostwo w ciąży bliźniaczej

W ciąży bliźniaczej bliźnięta mogą być jedno- lub dwujajowe. Bliźnięta jednojajowe posiadają identyczny materiał genetyczny. Wynika to faktu, iż w procesie zapłodnienia uczestniczy jeden plemnik i jedna komórka jajowa, która później ulega podziałowi na zarodki podczas pierwszych 14 dni ciąży.

Z kolei bliźniaki dwujajowe powstają, gdy dochodzi do zapłodnienia dwóch równocześnie wyprodukowanych komórek jajowych przed dwa różne plemniki. Przez co później każdy zarodek ma oddzielne łożysko i kosmówkę.

Test na ojcostwo w ciąży, a ciąża bliźniacza – jak wygląda cała procedura?

Badanie na ojcostwo w przypadku bliźniąt opiera się na procedurze analizy DNA dzieci, do której dochodzi dzięki pobraniu płynu owodniowego lub wycinka kosmówki. Pobranie powyższego materiału może odbyć się podczas rutynowych badań prenatalnych. To jedno z najbardziej standardowych badań, szczególnie w państwach zachodnich. W ramach badania materiał genetyczny dzieci jest wyizolowany z płynu owodniowego lub kosmówki – w zależności od rodzaju pobranej próbki.

Następnie należy pobrać materiał od domniemanego ojca oraz matki. Od mamy pobierany jest wymaz z policzka. Natomiast w przypadku ojca mamy większą dowolność jeśli chodzi o dobranie materiału do badania – może to być również wymaz, ale mogą to być też próbki dyskretne, czyli rzeczy zawierające materiał genetyczny mężczyzny, który ma być uczestnikiem badania. Mogą to być przedmioty takie jak np. maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, sztućce po posiłku, chusteczka z wydzieliną z nosa, włosy z cebulkami, paznokcie itp.

✅ Po zebraniu próbek od wszystkich uczestników badania dokonuje się analizy profili genetycznych dzieci, matki oraz domniemanego ojca. Test na ojcostwo w ciąży bliźniaczej można zlecić najwcześniej od 15 tygodnia ciąży.

Test na ojcostwo, a ciąża bliźniacza – próbki

✅ Pobranie materiału w przypadku ciąży bliźniaczej przebiega praktycznie w ten sam sposób jak w zwykłej ciąży. Jedyną różnicą jest liczba próbek do pobrania. W przypadku, gdy badaniu poddawane są bliźnięta dwujajowe, wtedy potrzebne są dwie próbki od obojga dzieci, ponieważ ich materiał genetyczny jest różny. U bliźniąt jednojajowych wystarczy tylko jedna próbka, gdyż DNA dzieci jest identyczne.

Gdzie zrobić testy na ojcostwo w ciąży bliźniaczej?

Test na ojcostwo w ciąży bliźniaczej można zrealizować jedynie w placówce oferującej prenatalne badania ojcostwa. W Polsce jest tylko kilka takich laboratoriów – należą one do najbardziej wyspecjalizowanych i wyposażonych w najlepszy sprzęt medyczny w całym kraju. W związku z tym procedura pobrania materiału do badań ojcostwa w ciąży jest jak najbardziej bezpieczna.

Koszt testu na ojcostwo w ciąży bliźniaczej od 15 tc zamyka się w przedziale 2000-2700zł. Na wynik czeka się średnio od 5 do 10 dni od momentu dostarczenia próbek do laboratorium.

Testy na ojcostwo w ciąży bliźniaczej dają tak samo pewny wynik, jak testy przeprowadzane po narodzinach dziecka.


Więcej informacji:


Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Data publikacji: , Aktualizacja: