Uznałem dziecko a nie jest moje – co robić? 👶

„Uznałem dziecko a nie jest moje” – takie myśli towarzyszą coraz większej liczbie mężczyzn. Często uznanie ojcostwa ma miejsce pod wpływem silnych emocji czy przy próbie ratowania związku. Nierzadko jednak pojawiają się wątpliwości, czy była to na pewno dobra decyzja. Na złożenie pozwu o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa ojciec ma 6 miesięcy od momentu dowiedzenia się, że dziecko nie pochodzi od niego, a prokurator może zrobić to bezterminowo.

Tego dowiesz się z artykułu:

Uznałem dziecko a nie jest moje – jak działa prawo?

✅ Uznanie ojcostwa to złożenie przez mężczyznę oświadczenia, że jest ojcem dziecka i potwierdzenie tego oświadczenia przez matkę. Do uznania może dojść tylko wtedy, gdy dziecko nie ma innego ojca prawnego. Uznać ojcostwo można na etapie ciąży lub po narodzinach.

Jeśli mężczyzna po uznaniu ma wątpliwości, np. związane z:

  • podejrzeniem zdrady,
  • plotkami w rodzinie,
  • brakiem podobieństwa dziecka,
  • niezgadzającą się grupą krwi,

warto najpierw sprawdzić badaniem DNA, czy są zasadne.

W ciągu 6 miesięcy od dnia, kiedy mężczyzna dowiedział się, że dziecko nie pochodzi od niego, mężczyzna może złożyć do sądu pozew o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Jeśli ten czas minął, wniosek może złożyć prokurator.

Jak ustalić bezskuteczność uznania ojcostwa?

Konieczne jest złożenie pozwu do sądu przez mężczyznę, matkę, pełnoletnie dziecko lub prokuratora. Jeśli sąd przychyli się do wniosku, ustają wszelkie więzi między mężczyzną a dzieckiem.

⏩ Ważne! Aby sąd przychylił się do wniosku, niezbędne jest przedstawienie odpowiednich dowodów. Najlepszym i najpewniejszym jest wynik testu na ojcostwo. Daje on jednoznaczną informację, czy mężczyzna, który uznał dziecko, rzeczywiście jest jego biologicznym ojcem. Poczytaj więcej: Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?

Jakie skutki ma uznanie ojcostwa?

Gdy mężczyzna uzna ojcostwo, staje się ojcem prawnym dziecka – ma więc wobec niego wszelkie prawa i obowiązki, m.in. alimentacyjny.

Jeśli dojdzie do ustalenia bezskuteczności uznania ojcostwa, mężczyzna przestanie być prawnym ojcem dziecka. Nie zostaną mu jednak zwrócone alimenty, które wpłacił wcześniej – nie będzie miał jedynie obowiązku opłaty kolejnych.

Dlaczego przed uznaniem ojcostwa warto zrobić test DNA?

Skutki uznania ojcostwa są naprawdę poważne, dlatego ta decyzja musi być przemyślana. Wielu mężczyzn podejmuje ją pod wpływem impulsu, czego później żałuje. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości przed uznaniem ojcostwa warto jednak postawić w pierwszej kolejności na test DNA na ojcostwo.

✅ Wynik da jednoznaczną informację, jaką decyzję najlepiej podjąć i uchroni przed problemami w przyszłości.

To może Cię zainteresować: Jak obniżyć alimenty? ✅ Obniżenie alimentów – to warto wiedzieć

Data publikacji: , Aktualizacja: