Potwierdzenie pokrewieństwa – jak wykonać badanie i jaka jest cena?

W przypadku wątpliwości, co do tożsamości biologicznego ojca dziecka, bądź w celu upewnienia się, że dziecko jest z nami powiązane genetycznie wykonuje się badanie DNA na ojcostwo. Można wykonać je tuż po narodzeniu dziecka. Jaką próbkę należy dostarczyć do laboratorium? Jaki jest koszt testu i ile czeka się na wyniki?

Badanie DNA na ojcostwo – jaki materiał jest potrzebny do przeprowadzenia badania?
Badanie DNA na ojcostwo – jak wiarygodne są wyniki badania?
Badania DNA na ojcostwo – jaka jest cena badań?
Badanie DNA na ojcostwo – jaki jest czas oczekiwana na wynik badania?

Badanie DNA na ojcostwo – jaki materiał jest potrzebny do przeprowadzenia badania?

Standardowo wymaz, który potrzebny jest do przeprowadzenia badania DNA na ojcostwo, pobiera się z wewnętrznej strony policzka, gdyż w tym miejscu jest bardzo duża ilość. Test jednak można również wykonać posiadając próbkę spermy, używaną szczoteczkę do zębów, włosy wraz z cebulkami, czy maszynkę do golenia lub łyżkę, którą oblizano, a także krew. Gdy badanie na ojcostwo wykonywane jest w celu użytku prywatnego, wystarczy próbka dziecka i domniemanego ojca, natomiast w przypadku pobrania materiału do celów sądowych, pobranie próbek jest od trzech osób – domniemanego ojca, dziecka oraz matki.

Badanie DNA na ojcostwo – jak wiarygodne są wyniki badania?

Test na ojcostwo jest wysoce wiarygodny i nie dochodzi do pomyłek, gdyż badanie genetyczne na ojcostwo i jego wynik pozwala w 100% potwierdzić bądź wykluczyć ojcostwo lub potwierdzić z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością powyżej 99,9999%. Dzięki takiej analizie markerów genetycznych można określić stopień spokrewnienia pomiędzy osobami oraz ilość wspólnych bądź różnych alleli.

Badania DNA na ojcostwo – jaka jest cena badań?

Na końcowy koszt badań DNA na ojcostwo ma wpływ kilka czynników. Po pierwsze – czy badanie wykonujemy prywatnie, czy zleca je sąd. Drugą kwestią jest wybór placówki – w zależności od laboratorium ceny mogą się znacznie różnić. Ceny testu na ojcostwo wahają się między 500 a 2000 zł, jednak najczęściej podstawowe badanie domniemanego ojca i dziecka oscyluje wokoło 500-700zł, a w przypadku trzech osób, gdzie próbki pobiera się również od matki – koszt około 1000-1200 zł. W przypadku badania DNA na ojcostwo dla celów sądowych cena wzrasta do 1400-1700 zł.

Badanie DNA na ojcostwo – jaki jest czas oczekiwana na wynik badania?

Jeśli badanie DNA na ojcostwo wykonywane jest przez wymaz z zewnętrznej strony policzka to czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo to około 5 dni roboczych od dnia przyjęcia próbek w placówce. Niektóre placówki oferują badanie DNA na ojcostwo express, gdzie wyniki udostępniane są w 48 godzin.

Data publikacji: , Aktualizacja: