Samodzielne wykonywanie testów na ojcostwo

Badania ojcostwa to niezwykle przydatna analiza, która może pomóc każdemu mężczyźnie niepewnemu swojego ojcostwa, a także innym osobom, które chciałyby sprawdzić pokrewieństwo domniemanego ojca z dzieckiem. Na badanie decydują się nie tylko ojcowie, ale również matki czy dziadkowie. Testy są łatwo dostępne i co ważne, tanie – dlatego też zdobyły popularność.

Jakie badanie ojcostwa najlepiej wybrać?
Jak pobrać materiał do badania ojcostwa, żeby nadawał się do testu?
Czyj materiał jest niezbędny do badania ojcostwa?
Jaki jest koszt badania ojcostwa?

Jakie badanie ojcostwa najlepiej wybrać?

Badania na ojcostwo to analizy genetyczne, które można wybrać z kilku dostępnych wariantów. Najpopularniejsze są do wykonania testy samodzielne, pobierane na podstawie wymazu z wewnętrznej strony policzka domniemanego ojca oraz dziecka. Taki test na ojcostwo kosztuje najmniej i pozwala na szybkie otrzymanie wyniku. Można również badać mikroślady, jednak jest to droższa analiza.

Jak pobrać materiał do badania ojcostwa, żeby nadawał się do testu?

Podczas samodzielnego pobierania próbek do testu na ojcostwo wystarczy postępować zgodnie z instrukcją, która jest dołączona do opakowania zawierającego zestaw pobraniowy. Przedmioty do wykonania analizy tzw. mikrośladów trzeba odpowiednio zabezpieczyć – nie może się na nich znaleźć DNA postronnej osoby, dlatego też podczas dotykania próbki należy założyć rękawiczki. Warto dodać, że próbka musi być sucha, w innym wypadku po transporcie do laboratorium może nie nadawać się do badania z powodu rozwoju pleśni.

Czyj materiał jest niezbędny do badania ojcostwa?

Do wykonania badania DNA na ojcostwo niezbędny jest materiał genetyczny pochodzący od domniemanego ojca oraz od dziecka. Dzięki temu można ustalić, w jakim stopniu DNA tych osób się pokrywa i z prawdopodobieństwem sięgającym 99,9% ustalić ojcostwo lub je wykluczyć. Im większa jest liczba badanych markerów, tym mniejsze jest ryzyko otrzymania wyniku niejednoznacznego, który może wymagać dołączenia do analizy próbki pochodzącej od matki dziecka.

Jaki jest koszt badania ojcostwa?

Cena za badanie ojcostwa na podstawie wymazu to koszt 400-600 złotych. Badanie oparte na analizie mikrośladów jest droższe i należy za nie zapłacić około 800-1000 złotych, ponieważ opiera się na analizie próbek niestandardowych.

Data publikacji: , Aktualizacja: