Test na ojcostwo w domu – czy to możliwe?

Testy na ojcostwo cieszą się ostatnio naprawdę dużą popularnością. Faktycznie są one bardzo przydatne. To w końcu dzięki nim można potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Nie są one wykonywane jedynie przez sąd. Bardzo często zdarza się, że badania genetyczne na potwierdzenie ojcostwa wykonywane są prywatnie. Mogą być zgłaszane, zarówno przez domniemanych ojców, jak i matki. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób taki test DNA wykonać.

Jak zrobić test na ojcostwo w domu?
Czy można zrobić test na ojcostwo z włosa?
Jaka jest cena testu na ojcostwo w domu?
Ile czeka się na wynik testu na ojcostwo w domu?

Jak zrobić test na ojcostwo w domu?

Czy zrobienie testu na ojcostwo w domu w ogóle jest możliwe? Z całą pewnością możliwe jest zdjęcie materiału DNA do badania na ojcostwo. Spokojnie można wykonać to samodzielnie. Warto jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu takiej próbki, tak aby nie utraciła swojej wiarygodności. Następnie pobrany materiał trzeba przekazać do wybranego przez siebie laboratorium. Można umówić się na odbiór próbki w domu. To dlatego czasami nazywane jest to testem na ojcostwo w domu.

Czy można zrobić test na ojcostwo z włosa?

Jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów do badań genetycznych. Warto jednak pamiętać o jednej bardzo istotnej kwestii. Nie wystarczy bowiem sam włos. Konieczna jest jego cebulka, ponieważ to właśnie tam zapisany jest cały kod genetyczny. Aby móc sprawdzić ojcostwo, niezbędne jest więc posiadanie całego włosa wraz z jego cebulką. Przeczytaj więcej: Test na ojcostwo z włosa

Jaka jest cena testu na ojcostwo w domu?

Na pewno koszta testu na ojcostwo są bardzo istotne. Przede wszystkim warto sprawdzić cennik testów na ojcostwo na stronie wybranego przez siebie laboratorium, bo jak wiadomo, ceny badań DNA mogą się różnić w zależności od miejsca. Zazwyczaj jest to jednak kwota w okolicach tysiąca złotych. Zależne to może być także od rodzaju pobranego materiału genetycznego.

Ile czeka się na wynik testu na ojcostwo w domu?

Czasami przy ustalaniu ojcostwa, czas odgrywa naprawdę istotną rolę. Warto więc wiedzieć, że z reguły na uzyskanie wyniku testu na ojcostwo czeka się około od tygodnia do dwóch tygodni. Jest to optymalny czas, ponieważ oczywiście zdarza się, że w niektórych miejscach trwa to nieco dłużej, nawet do około miesiąca.

Data publikacji: , Aktualizacja: